Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

15.01.2021 20:20 | 0 komentarzy | 3 149 odsłony | Grażyna Kaim
Kto może korzystać z PSZOK-ów i co można w nim zostawić?
0
Zasady korzystania z PSZOK-u
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto może korzystać z PSZOK-ów?

Każdy mieszkaniec objęty systemem gospodarki odpadami komunalnymi w zakresie odpadów komunalnych wytwarzanych w danym gospodarstwie domowym. Do PSZOK-ów nie mogą być oddawane odpady wytwarzane w firmach świadczących usługi np. remontowo-budowlane i utrzymania zieleni.

Co można zostawić w PSZOK-u?

Mówiąc najprościej, do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) oddajemy głównie to, czego nie da się posegregować do kolorowych pojemników lub worków. Należą więc do tego odpady remontowo-budowlane po pracach wykonanych we własnym zakresie, takie jak: sanitariaty, drzwi, okna, gruz, materiały ociepleniowe. W PSZOK-u zostawimy też odpady wielkogabarytowe (m.in. meble, wózki dziecięce, rowery, duże zabawki), a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady niebezpieczne (np. puszki po farbach, lakierach, żarówki, baterie, akumulatory, różne chemikalia i detergenty), a także odpady zielone pochodzące z pielęgnacji ogródków: trawę, liście, drobne gałązki. (Chcesz wiedzieć więcej? Wpisz na Facebooku: #ToDoPSZOK)

Jak przygotować odpady?

Przywożąc odpady do PSZOK-u, powinniśmy je wcześniej posegregować. Na miejscu wrzuca się je do właściwych, oznaczonych kontenerów.

Jakie dokumenty trzeba okazać pracownikowi PSZOK-u?

Jedynym dokumentem, jaki każdy musi wypełnić, oddając odpady do PSZOK-u, jest oświadczenie, że jesteśmy mieszkańcem którejś z naszych gmin. W oświadczeniu wskazujemy też indywidualny numer ewidencyjny nieruchomości, w której wytworzono odpady. Znajdziemy go m.in. na zawiadomieniu o stawce opłaty, jakie otrzymał każdy właściciel nieruchomości.

Czy do PSZOK-u możemy oddać części samochodowe?

Do PSZOK-u możemy oddać tylko opony samochodowe - 12 sztuk rocznie z jednego gospodarstwa domowego. Pozostałe części samochodowe oddaje się w stacjach demontażu pojazdów. Ich wykaz prowadzi marszałek województwa.

Czy za oddanie odpadów do PSZOK-u trzeba zapłacić?

Nie. Oddanie odpadów do PSZOK-u nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Jest to usługa dostępna dla każdego mieszkańca w ramach comiesięcznej opłaty uiszczanej za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

***

ADRESY I GODZINY OTWARCIA PSZOK-ów

Chrzanów, ul. Stara Huta (teren skupu złomu); czynny: poniedziałki - 6:00-12:00, czwartki - 13:00-19:00, soboty - 13:00-19:00

Libiąż, ul. Gromiecka (teren oczyszczalni ścieków); czynny w: poniedziałki - 13:00-19:00, środy - 8:00-14:00, soboty - 6:00-12:00

Trzebinia, ul. Lipcowa (teren byłego ZSO Górka, w okolicy ul. Dworskiej); czynny: wtorki: 12:00-18:00, czwartki - 6:00-12:00, soboty - 7:00-13:00

Mieszkaniec gminy Chrzanów, Libiąż i Trzebinia może oddać odpady do dowolnego z trzech PSZOK-ów.

***

Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow

Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie