Kto może korzystać z PSZOK-ów i co można w nim zostawić?
Kto może korzystać z PSZOK-ów?
Każdy mieszkaniec objęty systemem gospodarki odpadami komunalnymi w zakresie odpadów komunalnych wytwarzanych w danym gospodarstwie domowym. Do PSZOK-ów nie mogą być oddawane odpady wytwarzane w firmach świadczących usługi np. remontowo-budowlane i utrzymania zieleni.
Co można zostawić w PSZOK-u?
Mówiąc najprościej, do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) oddajemy głównie to, czego nie da się posegregować do kolorowych pojemników lub worków. Należą więc do tego odpady remontowo-budowlane po pracach wykonanych we własnym zakresie, takie jak: sanitariaty, drzwi, okna, gruz, materiały ociepleniowe. W PSZOK-u zostawimy też odpady wielkogabarytowe (m.in. meble, wózki dziecięce, rowery, duże zabawki), a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady niebezpieczne (np. puszki po farbach, lakierach, żarówki, baterie, akumulatory, różne chemikalia i detergenty), a także odpady zielone pochodzące z pielęgnacji ogródków: trawę, liście, drobne gałązki. (Chcesz wiedzieć więcej? Wpisz na Facebooku: #ToDoPSZOK)
Jak przygotować odpady?
Przywożąc odpady do PSZOK-u, powinniśmy je wcześniej posegregować. Na miejscu wrzuca się je do właściwych, oznaczonych kontenerów.
Jakie dokumenty trzeba okazać pracownikowi PSZOK-u?
Jedynym dokumentem, jaki każdy musi wypełnić, oddając odpady do PSZOK-u, jest oświadczenie, że jesteśmy mieszkańcem którejś z naszych gmin. W oświadczeniu wskazujemy też indywidualny numer ewidencyjny nieruchomości, w której wytworzono odpady. Znajdziemy go m.in. na zawiadomieniu o stawce opłaty, jakie otrzymał każdy właściciel nieruchomości.
Czy do PSZOK-u możemy oddać części samochodowe?
Do PSZOK-u możemy oddać tylko opony samochodowe - 12 sztuk rocznie z jednego gospodarstwa domowego. Pozostałe części samochodowe oddaje się w stacjach demontażu pojazdów. Ich wykaz prowadzi marszałek województwa.
Czy za oddanie odpadów do PSZOK-u trzeba zapłacić?
Nie. Oddanie odpadów do PSZOK-u nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą. Jest to usługa dostępna dla każdego mieszkańca w ramach comiesięcznej opłaty uiszczanej za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
***
ADRESY I GODZINY OTWARCIA PSZOK-ów
Chrzanów, ul. Stara Huta (teren skupu złomu); czynny: poniedziałki - 6:00-12:00, czwartki - 13:00-19:00, soboty - 13:00-19:00
Libiąż, ul. Gromiecka (teren oczyszczalni ścieków); czynny w: poniedziałki - 13:00-19:00, środy - 8:00-14:00, soboty - 6:00-12:00
Trzebinia, ul. Lipcowa (teren byłego ZSO Górka, w okolicy ul. Dworskiej); czynny: wtorki: 12:00-18:00, czwartki - 6:00-12:00, soboty - 7:00-13:00
Mieszkaniec gminy Chrzanów, Libiąż i Trzebinia może oddać odpady do dowolnego z trzech PSZOK-ów.
***
Więcej informacji na: https://www.zmgk.chrzanow.pl i Fb/ZMGKChrzanow
Materiał przygotowany przez Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Twarde lądowania na płotach na Trzebionce
Molenda to kiedy na emeryturę idziesz?
Antoninka
02:30, 2025-05-19
Kto głosował, kiedy poznamy wyniki w Chrzanowie (WIDEO)
Pani Alicja złamała prawo wysługując się dzieckiem a dziennikarz Przełomu zrobił im zdjęcie i wszystko jest ok :d Głos MUSI być wrzucony OSOBIŚCIE do urny , nie może tego uczynić dziecko, mąż ani nikt inny . Jasne że nie każda mamuśka musi ogarniać prawo wyborcze ale ten kto pracuje dla gazety już powinien !!!
MietekŚwiatowy
22:40, 2025-05-18
Kto głosował, kiedy poznamy wyniki w Chrzanowie (WIDEO)
Ten głos powinien być nie ważny gdyż każdy osobiście musi wrzucić głos do urny !!! Tak mówi Polski kodeks wyborczy. Osoby z komisji które przymknęły na to oko powinny beknąć.
Trzebinianin
22:35, 2025-05-18
Mocna ekipa z Ostrężnicy
Remont drogi by się przydał od cmentarza do skrzyżowania drogi z paryżem na galmanie dziury coraz większe aż wreszcie komuś coś się stanie
Ostrężynka
20:12, 2025-05-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz