Mają przygotować pilotażowe projekt z myślą o ochronie środowiska. To na nie chcą pozyskać unijne dofinansowanie.
Porozumienie pomiędzy Orlenem i województwem zakłada ich współpracę do 2030 roku. Jej szczegóły mają zostać opracowane w tym roku. Liczą, że wspólnymi siłami uszczkną z puli tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który przewiduje dla Polski ponad 3,5 miliarda euro. Jeszcze nie wiadomo ile z tych pieniędzy trafi do Małopolski.Przypomnijmy, że w tej chwili Orlen Południe w rafinerii w Trzebini rozwija technologie wodorowe. Produkcja wodoru w jakości paliwa transportowego ma się rozpocząć w 2021 roku.
Również w tym roku w Trzebini ma ruszyć produkcja zielonego glikolu.
Oprócz tego trwa budowa pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Spółka rozpoczęła też program biogazowy, który zakłada stworzenie sieci własnych biometanowni.
- Orlen Południe coraz mocniej angażuje się w sektory, w których nadrzędnym celem jest ekologiczna produkcja. Rozwijanie naszego portfolio bioproduktów, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka czy efektywność produkcji - to podstawowe założenia transformacji spółki. W ten kierunek rozwoju doskonale wpisuje się produkcja paliwa wodorowego. Przecieramy w tym obszarze szlaki zarówno dla Grupy Orlen, jak i dla całego kraju. Nieustannie poszukujemy też nowych rozwiązań i zielonych technologii dla naszych zakładów produkcyjnych - powiedział podczas podpisywania umowy Marcin Rej, prezes zarządu Orlen Południe.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
To już unijną kasą nie gardzi Orlen?
0 0
Przecież gardzimy Unią. Aaa.. Gardzimy Unią ale nie walutą Euro.
0 0
Wyimaginowana wspólnota, z której dla Polaków niewiele wynika”. Tym dla Andrzeja Dudy jest Unia Europejska
0 0
Niech wam PiS da! Przełom też Orlen planuje przejąć i cenzurować?