Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

W Libiążu nie będzie sesji nadzwyczajnej w sprawie budowy zakładu recyklingu

04.01.2021 19:00 | 5 komentarzy | 5 733 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:00

AKTUALIZACJA

Planowana, kontrowersyjna inwestycja w Kosówkach nie będzie dyskutowana - przynajmniej na razie - na forum libiąskiej rady miejskiej. Temu tematowi będzie poświęcona za to jedna z komisji rady. 
5
W Libiążu nie będzie sesji nadzwyczajnej w sprawie budowy zakładu recyklingu
Inwestycja miałaby powstać w dzielnicy Kosówki na terenie po zlikwidowanej kopalni, fot. Google Maps
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Informacja o tym, że w libiąskich Kosówkach ma powstać zakład stosujący innowacyjną technologię recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali, wywołała mieszane uczucia. Z jednej strony gmina szuka inwestora na tereny po tzw. Upadowej, które Spółka Restrukturyzacji Kopalń zamierza w najbliższym czasie sprzedać. Z drugiej mieszkańcy nie są szczęśliwi z perspektywy takiej lokalizacji. O wszystkich za i przeciw piszemy w najbliższym, wtorkowym numerze "Przełomu".

Troje libiąskich radnych z klubu Niezależni podpisało się 30 grudnia pod wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej na temat tej inwestycji i z udziałem potencjalnego inwestora - firmy Elemental z Grodziska Mazowieckiego. W poniedziałek dostali odpowiedź, że taka sesja się nie odbędzie. Przewodniczący rady Bogusław Gucik powoływał się na przepisy, w myśl których zwołać nadzyczajną sesję może "burmistrz lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady". W libiąskiej radzie zasiada 21 radnych. Troje radnych zatem nie wystarcza do zainicjowania obrad w tym trybie.

- Gdyby burmistrz chciał bezpieczeństwa mieszkańców, to nie potrzebowałby naszego wniosku, tylko sam zwołałby sesję. Ponadto przewodniczący wraz ze swoim klubem opublikował oświadczenie, że również są przeciwni inwestycji. Zatem gdyby tak uważali, to podpisaliby się pod tym wnioskiem - komentuje jedna z podpisanych pod wnioskiem radna Agnieszka Siuda.

We wtorek 5 stycznia okazało się, że temat inwestycji zostanie omówiony na posiedzeniu komisji komunalnej rady miejskiej, zaplanowanym na 14 stycznia o godz. 15. Zostaną na nią zaproszeni wszyscy radni RM w Libiążu, burmistrz Chełmka i tamtejsi radni oraz inne zainteresowane osoby. Zwołanie komisji będzie na prośbę burmistrza Jacka Latko.

Przeczytaj także:

Duży zakład może powstać w Libiążu. Ludzie boją się, że będzie uciążliwy