Znaczna część odpadów powstających w naszych domach stanowią odpady organiczne. Zamiast wyrzucać je do kosza (brązowego) spróbujmy przekształcić je w kompost, który później wykorzystamy w ogrodzie.
Okres zimowy, gdy odpadów jest mniej, to najlepszy czas, aby zacząć kompostować we własnym zakresie, do czego zachęca mieszkańców Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna".Szacuje się, że każdy z mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża produkuje ok. 440 kg śmieci rocznie. Z tego aż 60 kg to odpady organiczne biodegradowalne, które wrzucamy do brązowego pojemnika.
Tymczasem jest to wartościowy surowiec, który można przeznaczyć na kompost. Jeszcze kilka lat temu wydzielone w tym celu miejsce znajdowało się w każdym gospodarstwie domowym. To tam trafiały resztki kuchenne i uprzątnięte z ogrodu rośliny, a powstały z nich kompost był najlepszym, bo naturalnym nawozem.
Nie bez powodu już w XVI wieku kompost określano mianem czarnego złota. Wiele osób kontynuuje te tradycje, doceniając zalety kompostu w rolnictwie i ogrodnictwie.
Nie bój się kompostowania
Zima to najlepszy czas na rozpoczęcie kompostowania przez osoby, które wcześniej tego nie robiły. Odpadów jest niewiele, głównie resztki kuchenne, bo największe porządki w ogrodach już się zakończyły.
Założenie kompostownika nie wiąże się z żadnymi kosztami. Może nim być tradycyjna pryzma, dół wykopany w ziemi, który zakryjemy warstwą gałęzi lub jutowym workiem, drewniana skrzynia czy plastikowe bądź metalowe pojemniki, o ile zapewnią swobodny dostęp powietrza do kompostu.
- Poza tym przy niższych temperaturach jest problem z odbiorem bioodpadów, bo przymarzają do pojemników. Aby rozwiązać ten problem, proponujemy używanie papierowych torebek. To sugestia dla tych mieszkańców, którzy z jakichś powodów nie mogą ich kompostować we własnym zakresie - mówi Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący Zarządu ZMGK. Dodaje, że Związek postanowił przetestować zakup torebek papierowych. Będzie można je odbierać bezpłatnie w biurach obsługi klienta firmy AVR w Chrzanowie (ul. Fabryczna 12, tel. 32 888 66 56 wew. 1, mail: [email protected]), Libiążu (ul. 1 Maja 4, tel. 32 888 66 56 wew. 2, mail: [email protected]) i Trzebini (ul. Kościuszki 37A, tel. 32 888 66 56 wew. 3, mail: [email protected]).
Można też wykorzystać w tym celu zwykłe torebki z szarego papieru, np. po zakupach.
Kompostowanie = oszczędzanie
Korzyści z kompostowania jest kilka - nie musimy płacić za dobrej jakości ziemię czy dodatkowe nawozy do roślin w ogródku, mniej będzie kosztował transport i zagospodarowanie odpadów oddawanych na składowisko, a w końcu będzie przysługiwać nam ulga w miesięcznej opłacie "za śmieci".
Z tej ostatniej mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, którzy w deklaracji zgłoszą, że posiadają przydomowy kompostownik i nie będą oddawać odpadów bio i zielonych podczas zbiórek czy do PSZOK. W ten sposób obniżą miesięczną opłatę o 4 zł od każdej osoby.
Aby skorzystać z ulgi należy wypełnić nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i dostarczyć ją do biura ZMGK osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie przez ePUAP.
Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numery: 32 623 2908 lub 32 624 0504, wew. 31 lub 32 albo pisząc na adres: [email protected].
MATERIAŁ PROMOCYJNY W RAMACH AKCJI INFORMACYJNEJ
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz