Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Bożonarodzeniowy kaktus zaczyna kwitnąć, bo nastała brazylijska wiosna

22.11.2020 20:46 | 1 komentarz | 1 941 odsłona | Agnieszka Filipowicz
Nadeszła ich pora. Zachwycające grudniki - tak mówi o tych kwiatach Ewa Rusinek z naszej facebookowej grupy Przełomowe Ogrody. Mamy listopad, więc te rośliny już zaczynają pięknie zakwitać.
1
Bożonarodzeniowy kaktus zaczyna kwitnąć, bo nastała brazylijska wiosna
fot. Ewa Rusinek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grudnik, zwany także kaktusem bożonarodzeniowym, to roślina doniczkowa kwitnąca w okresie zimowym. Trafił do nas z brazylijskich lasów. Zaczyna więc kwitnąć w listopadzie – czyli brazylijską wiosną. Jest bardzo dekoracyjną rośliną. Jej ozdobę stanowią ciemnozielone, silnie spłaszczone łodygi, złożone z wielu członów. Urody dodają też piękne kwiaty, które zdobią roślinę przez kilka zimowych tygodni. Mają wiele barw - od białych, poprzez odcienie różu do intensywnej czerwieni i fioletu.

Grudnik należy uprawiać w małej, płaskiej doniczce, by łatwiej kontrolować wilgotność podłoża. Optymalna temperatura dla jego uprawy wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15-18 st C nocą. Temperatury wyższe hamują kwitnienie. Wymaga stanowiska jasnego, ale nie silnie nasłonecznionego. Aby zakwitł, potrzebuje w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności.