Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Szykują się święta w kameralnym gronie i ferie w jednym terminie. Galerie handlowe znów będą otwarte

21.11.2020 10:35 | 8 komentarzy | 3 750 odsłony | Marek Oratowski
Premier i minister zdrowia na sobotniej konferencji prasowej określili strategię walki z koronawirusem na najbliższe tygodnie.
8
Szykują się święta w kameralnym gronie i ferie w jednym terminie. Galerie handlowe znów będą otwarte
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że jeśli liczba zachorowań średnio spadnie poniżej 19 tysięcy na dobę, to w planie jest powrót do strefy czerwonej, poniżej 10 tysięcy do strefy żółtej zaś poniżej 4 tysięcy możemy wrócić do strefy zielonej. Dodał jednak, że sytuacja może pójść w przeciwną stronę i może okazać się, że potrzebna będzie narodowa kwarantanna.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by w święta Bożego Narodzenia odbyły się spotkania w gronie małych rodzin, by nie przemieszczać się między miastami. Od 28 listopada w najwyższym reżimie sanitarnym znów będą otwarte galerie handlowe. Będzie dodatkowa niedziela handlowa przed świętami (6 grudnia) oraz te planowane 13 i 20 grudnia. Na razie placówki gastronomiczne i siłownie pozostaną zamknięte.

Szkoły będą zamknięte do świąt, a ferie zostaną skumulowane w jednym okresie - od 4 do 17 stycznia. Do tej pory ferie były rozłożone w czasie. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że do 18 stycznia pojawi się szczepionka. Prawdopodobnie Polska zamówi 16 milionów dawek.

- Polacy dysponują bronią, jest nią dyscyplina, solidarność. Przed nami 100 dni solidarności - stwierdził premier.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział nowe rozwiązania dla przedsiębiorców, m.in. wieloletnie kredyty inwestycyjne.