Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

W powietrzu czuć już smog. Sezon palenia byle czym rozpoczęty

19.11.2020 17:30 | 52 komentarze | 3 608 odsłony | Marek Oratowski
W środę czujniki jakości powietrza rozmieszczone na ziemi chrzanowskiej pokazywały kilkusetprocentowe przekroczenia norm. Komu to zawdzięczamy?
52
W powietrzu czuć już smog. Sezon palenia byle czym rozpoczęty
Minionej nocy w wielu miejscach na ziemi chrzanowskiej były duże przekroczenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najgorzej było w nocy ze środy na czwartek. Na przykład o godzinie 1 na ulicy Pogorskiej w Chrzanowie normy pyłu zawieszonego PM 10 były przekroczone o 342 procent, a PM 2,5 aż o 454 procent. Przypomnijmy, że  Chrzanów został ostatnio wybrany liderem w Polsce wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców w kategorii jakość powietrza. Doceniono je za największy postęp wykonany latach 2018-19 w walce ze smogiem. Jednak jak widać jest jeszcze sporo do zrobienia...

W Woli Filipowskiej minionej nocy przekroczenia sięgały nawet 600 procent. Rano duszne powietrze odczuwali mieszkańcy Libiąża. Czujnik przy ul Rouvroy zmierzył tam przekroczenia w granicach 320 - 480 procent. W ciągu dnia sytuacja się poprawiła. Prognozy na piątek także są bardziej optymistyczne.

Pomiary na bieżąco możecie śledzić tutaj.

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował raport „Polacy i ochrona powietrza". Niestety, z raportu wynika, że edukacja środowiskowa w Polsce jest wciąż bardzo potrzebna. Tylko dwóch na trzech badanych (w skali kraju) wie, że to domowe piece są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, choć dwie trzecie Polaków twierdzi, że bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich. Świadomość szkodliwości smogu rośnie: 58 na 100 osób rozmawia o zanieczyszczeniu powietrza z innymi, a 45 na 100 sprawdza bieżącą sytuację w aplikacjach lub intrenecie. Zwiększa się także krytyczne nastawienie społeczeństwa do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza - ponad 50 proc. respondentów akceptuje zgłoszenie (np. straży miejskiej) potrzebę kontroli paleniska w sąsiednim domu, a w razie wykroczenia oczekuje wystawienia mandatu. Staramy się także bronić przed smogiem w najbliższym otoczeniu, najczęściej ustawiając w domu i pracy rośliny pochłaniające smog (48 proc. respondentów) unikając otwierania okien (38 proc.), korzystając z oczyszczacza powietrza (25 proc.) lub maski z filtrem (12 proc.)- czytamy w informacji prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Z Raportu wynika, że na tle całego kraju, Małopolanie i tak wyróżniają się dużą świadomością ekologiczną.

Przeczytajcie także:

Drony skontrolują, czym palimy w piecach