ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Chryzantemy dla żołnierzy na cmentarzu z I wojny światowej (WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Chryzantemy dla żołnierzy na cmentarzu z I wojny światowej (WIDEO)

06:45, 11.11.2020
Skomentuj Chrzanowski cmentarz z czasów I wojny światowej, ozdobiony chryzantemami z okazji Święta Niepodległości Chrzanowski cmentarz z czasów I wojny światowej, ozdobiony chryzantemami z okazji Święta Niepodległości

Jeśli możecie, zobaczcie to na własne oczy. Około 100 doniczek z chryzantemami zostało z inicjatywy Muzeum ustawionych na grobach żołnierzy, zlokalizowanych za kirkutem przy Borowcowej. Pięknie to wygląda.

Za murem cmentarza żydowskiego przy Borowcowej stoją resztki kamiennej piramidy. Zostało tutaj pochowanych 171 żołnierzy wielonarodowej armii austriacko-węgierskiej, którzy na skutek ran i chorób zmarli w chrzanowskich szpitalach polowych w 1914 r. Wśród nich byli Polacy, Węgrzy, Czesi, Słowacy, Bośniacy, Chorwaci, Rosjanie i Austriacy, należący do różnych wyznań.

W 1915 r. cmentarz został ogrodzony, a na grobach pojawiły się krzyże z nazwiskami żołnierzy. W czasach PRL-u obiekt został zapomniany.

W latach 90., m.in. z inicjatywy "Przełomu", uporządkowany i oczyszczony z krzewów.

Obecny burmistrz Robert Maciaszek zapowiada rewitalizację tego miejsca pamięci.

Więcej na temat wybranych miejsc pamięci w Chrzanowie przeczytacie w najnowszym wydaniu "Przełomu", które również w wersji elektronicznej jest dostępne TUTAJ

[WIDEO]4207[/WIDEO]

(Łukasz Dulowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

MakariuszMakariusz

0 0

Trochę tych cmentarzy zwiedziłem, mniej więcej połowę zaczynając od pierwszych numerów w Beskidzie Niskim, ale nawet cmentarze wojenne w nieistniejących już łemkowskich wioskach wysiedlonych podczas akcji Wisła wyglądają dobrze, są zadbane i odnawiane raz na jakiś czas.... Tutaj mamy miasto powiatowe, które posiada dwa cmentarze z wielkiej wojny, ale nie potrafi o nie zadbać... To jest wstyd, że nie zadbano nawet o informację o nich.
Może kiedyś doczekamy się poważnego burmistrza, który zadba o pamięć tych żołnierzy. Polecam poczytać a może nawet i pozwiedzać cmentarze z wielkiej wojny, nasze cmentarze mają numery 444 i 445, w sumie pochowano na nich ok 220 żołnierzy, choć dokładna ilość nie jest znana.

07:55, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kapitan BolsKapitan Bols

0 0

Super podoba mi się. Ciekawe tylko kiedy pojawia się tam puste butelki i puszki po wódce i piwie ? Ten cmentarz i okolica to siedlisko meneli. Kto mi nie wierzy - zapraszam serdecznie, zwłaszcza w okolice stawku.

09:12, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

petruspetrus

0 0

Maciaszek ciągle coś zapowiada i nic zazwyczaj z tego nie wynika, wstydu z tak zaniedbanego miejsca nie zasłonią nawet piękne chryzantemy. A na ten słowotok obietnic płynący z ust burmistrza już nikt się chyba nie nabiera.

09:13, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kapitan BolsKapitan Bols

0 0

Przez całe lato cmentarz był zarośnięty chaszczami. Nikt nie raczył nawet go wykosić. Regularnie za to odbywały się tam libacje alkoholowe i pikniki grillowe. Pomnik został zdewastowany przez miejscową patologię. Ciekawe jak to będzie wyglądało po rewitalizacji i czy gminę będzie stać na jego utrzymanie i monitorowanie tego obiektu ?

09:28, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kapitan BolsKapitan Bols

0 0

Bądźmy jednak dobrej myśli i pamiętajmy, że przyszłości nie można budować w oderwaniu od przeszłości. Tego wszystkim dziś życzę z okazji Święta Niepodległości.

09:42, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

Godna inicjatywa. Trzeba pamiętać o tych którzy oddali życie za naszą przyszłość. Jak najbardziej!

11:15, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

K T O SK T O S

0 0

Niestety o tym cmentarzu pamięta się tylko raz, dwa razy do roku, a pozostałe dni to królestwo patologi gdzie walają się puszki po piwie i butelki po wódce, oraz służy za wychodek dla psów, obok cmentarz żydowski ogrodzony i zadbany, na wojskowym cmentarzu od lat na gadaniu się kończy. Dobrze że choć na 11 listopada wygląda to na miejsce pochówku żołnierzy.

16:16, 11.11.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę

Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.

Tak dla Polski

21:57, 2025-05-12

0%