Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

OC dla młodych kierowców — jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

21.10.2020 13:38 | 0 komentarzy | 1 280 odsłona | red

Materiał promocyjny

W sierpniu 2020 roku średnia cena za ubezpieczenie OC dla młodych kierowców wyniosła aż 1479 zł. Koszt polisy nie musi być tak wysoki. Co zrobić, żeby go obniżyć?

0
OC dla młodych kierowców — jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie ceny polisy, od zakupu taniego w ubezpieczeniu auta po znalezienie najtańszego ubezpieczenia w kalkulatorze OC. Zastanówmy się, jak dokładnie postąpić, żeby obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy.

Kim jest młody kierowca?

Młody kierowca jest definiowany jako osoba, która nie ukończyła 24-26 lat (w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Na przykład w LINK4 będzie to osoba, która ma mniej niż 24 lata, a w PZU — mniej niż 26 lat). Dodatkowo młody kierowca musi być osobą, która ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą dużo za OC?

Ubezpieczyciele dostosowują wysokość składki do ryzyka ubezpieczeniowego dotyczącego ubezpieczonej osoby. Ryzyko ubezpieczeniowe to prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, w której będzie konieczna likwidacja szkody na koszt ubezpieczyciela.

Oto powody, dla których młodym kierowcom przypisuje się wyższe ryzyko ubezpieczeniowe:

  • statystycznie powodują najwięcej wypadków. W 2019 roku kierowcy w wieku 18-24 lat spowodowali prawie ⅙ wszystkich wypadków drogowych (4910 z 30288 wypadków, do których doszło w tamtym roku);
  • mają krótką historię ubezpieczenia i jeszcze nie przysługują im zniżki za bezszkodową jazdę,
  • wielu z nich przeprowadza się na czas studiów do dużych miejscowości, gdzie jest większe prawdopodobieństwo uczestnictwa w stłuczce lub wypadku;
  • w większości nie mają dzieci i nie są w związkach małżeńskich, co również wpływa na cenę OC. Osoby mające dzieci zwykle jeżdżą ostrożniej, dlatego ubezpieczyciele proponują im tańsze polisy.

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Zakup samochodu o odpowiednich parametrach

Młody kierowca, który chce stać się właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, powinien wybrać auto, którego ubezpieczenie nie będzie dla niego zbyt dużym obciążeniem finansowym. Na cenę polisy wpływają liczne cechy samochodu, przede wszystkim jego marka, pojemność silnika, przebieg i rodzaj paliwa.

Marka samochodu

Sportowe samochody ubezpiecza się drożej, ponieważ rozwijają tak duże prędkości, że zwiększa się ryzyko spowodowania przez nie kolizji lub wypadku. Według porównywarki Mubi w sierpniu 2020 roku sportowe samochody marki Lamborghini były ubezpieczane najdrożej — średnio za 1407 zł. Tymczasem samochody marek takich jak SsangYong i Dacia są ubezpieczane o wiele taniej (w sierpniu 2020 roku odpowiednio za około 638 zł i 642 zł).

Pojemność silnika

Średnio 1655 zł zapłacili w sierpniu 2020 roku młodzi właściciele samochodów o pojemności silnika większej niż 2 l. Dla porównania, samochody młodych kierowców z silnikami o pojemności do 1 l były ubezpieczane średnio za 1118 zł. Jak widać, średnia cena polisy OC może różnić się nawet o kilkaset złotych w zależności od pojemności silnika pojazdu. Kierowcy chcący kupić najtańszy w ubezpieczaniu samochód powinni zwrócić uwagę na ten parametr.

Przebieg

Zarówno obecny, jak i planowany przebieg samochodu wiele mówią ubezpieczycielom na temat tego, jak wysoka powinna być składka za ubezpieczenie ich klienta. Dotychczasowy przebieg sugeruje stopień zużycia samochodu, a planowany —  to, jak bardzo kierowca jest narażony na szkody w ruchu drogowym.

Rodzaj paliwa

Najtańsze jest ubezpieczenie samochodów elektrycznych (w sierpniu 2020 roku kosztowało około 653 zł), a najdroższe — samochodów na benzynę i gaz (średnio 848 zł).

Zamontowanie systemu monitorującego jazdę

Systemy telematyczne, śledzące styl jazdy kierowcy, są dostępne jako dodatki do niektórych polis ubezpieczeniowych, np. w promocji Kasa Wraca w TU LINK4. Dzięki tej promocji można otrzymać zwrot do 30% opłaty za ubezpieczenie. Wystarczy pobrać aplikację NaviExpert, która monitoruje styl jazdy, w tym przekroczenia prędkości, płynność jazdy, gwałtowne hamowania oraz dystanse pokonane za dnia i w nocy. Po przeanalizowaniu stylu jazdy kierowcy otrzymuje on zwrot części pieniędzy na koniec obowiązywania polisy.

Dopisanie starszego współwłaściciela samochodu

Każdy ze współwłaścicieli samochodu jednocześnie zbiera zniżki za bezszkodową jazdę. Jest to dobrym rozwiązaniem szczególnie dla młodych kierowców, którzy posiadając auto razem z inną osobą, mogą już zacząć pracować na swoje zniżki. Jeśli młody kierowca zostanie współwłaścicielem samochodu starszego właściciela, cena OC znacznie spadnie. Jeśli osoby posiadające samochód zdecydują się na inne rozwiązanie i to młodszy kierowca zostanie głównym właścicielem, a starszy współwłaścicielem — cena OC też się obniży, ale już nie tak mocno.

Skorzystanie z porównywarki OC

Bezpłatne porównywarki OC umożliwiają poznanie ofert kilku lub nawet kilkunastu ubezpieczycieli po wpisaniu danych samochodu i jego właściciela w jeden formularz zawierający tylko niezbędne pytania. Dzięki takim narzędziom można zaoszczędzić i czas, i pieniądze. Ubezpieczenie znalezione na takiej stronie z pewnością będzie kosztowało możliwie najmniej. Poza tym cena polisy zakupionej przez internet często jest niższa o 5-15%, niż zakupionej w tradycyjny sposób.

Tańsze OC dla młodych kierowców

Jest kilka sposobów na to, żeby obniżyć cenę swojego ubezpieczenia OC. Warto spróbować to zrobić, bo dzięki temu młody kierowca może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednej polisie ubezpieczeniowej.

W celu zdobycia większej ilości informacji na temat najtańszego OC dla młodych kierowców, można przeczytać artykuł zamieszczony na stronie porównywarki OC Klaro klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/najtansze-oc-dla-mlodych-kierowcow/, gdzie podane jest jeszcze więcej sposobów na obniżenie ceny ubepieczenia dla młodych właścicieli aut.

Materiał promocyjny