Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Straże miejskie w jednej drużynie z Policją. Tam gdzie są

12.10.2020 20:49 | 13 komentarzy | 5 571 odsłon | Alicja Molenda

Wojewoda małopolski zapowiedział, że nie ma i nie będzie tolerancji dla nieprzestrzegania zasad związanych z pandemią. Policjantom i starażnikom wyznaczył specjalne zadania.

13
Straże miejskie w jednej drużynie z Policją. Tam gdzie są
Fot. UW Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sytuacja wymaga zdecydowanych działań. Kontroli prowadzonych przez Policję będzie jeszcze więcej. W ostatnich dniach otrzymała ona wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz dodatkowo siły policyjne zostaną wzmocnione przez straże miejskie i gminne - czytamy w dzisiejszym komunikacie urzędu wojewódzkiego.

Wojewoda Małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego straże te zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek Policji. Oznacza to, że znów zobaczymy na ulicach wspólne patrole policjantów i strażników miejskich. Komendanci Policji będą mogli również kierować patrole straży miejskich według bieżących potrzeb.

- Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez Policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Małopolsce działają 33 straże miejskie. M.in. w Krzeszowicach. Do działań wspólnie z Policją przewidziano 364 strażników. W samym Krakowie Policję wesprze 230 strażników miejskich. Polecenie Wojewody Małopolskiego obowiązuje od 12 października br.

W powiecie chrzanowskim straży miejskich nie ma. O tym dlaczego, co na tym zyskaliśmy, a co tracimy, kto chciałby reaktywacji tej formcji, a kto nie, co robią strażnicy miejscy w Jaworznie, Krzeszowicach i Oświęcimiu - przeczytacie w środowym numerze "Przełomu".