Warning: PDO::exec(): MySQL server has gone away in /home/przelom/domains/beta.przelom.pl/przelom-portal-v3/System/Vframe2/Vframe/Db.Class.php on line 57

Warning: PDO::exec(): Error reading result set's header in /home/przelom/domains/beta.przelom.pl/przelom-portal-v3/System/Vframe2/Vframe/Db.Class.php on line 57
Pierwszy dzień jesieni. Różnice między kalendarzową i astronomiczną porą roku › Przelom.pl - portal ziemi chrzanowskiej
Nie masz konta? Zarejestruj się

Pierwszy dzień jesieni. Różnice między kalendarzową i astronomiczną porą roku

23.09.2020 07:30 | 0 komentarzy | 4 307 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Noce będą teraz coraz dłuższe, a dnie krótsze. Dziś rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Astronomiczna zaczęła się wczoraj po południu.

0
Pierwszy dzień jesieni. Różnice między kalendarzową i astronomiczną porą roku
Według IMGW, pierwsze dni astronomicznej jesieni są zazwyczaj pogodne i określane bywają mianem „złotej jesieni"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy różni się jesień kalendarzowa od astronomicznej? Ta pierwsza ma stałą datę - zawsze rozpoczyna się 23 września. Początek astronomicznej jesieni przypada w chwili równonocy jesiennej. Jest to czas zrównania się dnia z nocą. Data tego dnia jest ruchoma - wypada 22 lub 23 września. Do równonocy dochodzi wtedy, gdy Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Przez kolejne sześć miesięcy Słońce będzie krócej oświetlać półkulę północną, a dłużej - południową. W 2020 roku do moment równonocy jesiennej miał miejsce we wtorek 22 września o 15.31.

Klimatolodzy stosują też termin jesieni meteorologicznej. Każdego roku rozpoczyna się ona 1 września, a kończy 30 listopada. Jest to okres w pogodzie, kiedy występują coraz większe wahania temperatury w ciągu doby.

Jesienią największe szanse na ciepłe dni ma Śląsk i w Małopolska a więc tereny na południu i południowym zachodzie kraju. Natomiast najchłodniej jesień mija na północnym wschodzie - na Suwalszczyźnie i Podlasiu.