Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Sondażowe wyniki wyborów: Andrzej Duda o włos przed Rafałem Trzaskowskim

12.07.2020 21:00 | 4 komentarze | 3 136 odsłony | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 22:00

Wyniki sondażowych badań exit pool wskazują na niewielką wygraną urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy (50,4 procent do 49,6 procent) . Dokładność badania to plus minus 2 punkty procentowe dla każdego kandydata. Dlatego musimy poczekać na faktyczne wyniki.

4
Sondażowe wyniki wyborów: Andrzej Duda o włos przed Rafałem Trzaskowskim
Sondażowe wyniki wyborów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Badanie exit poll zostało przeprowadzone przed 500 losowo dobranymi obwodowymi komisjami wyborczymi, podobnie jak podczas pierwszej tury głosowania 28 czerwca.

W badaniu brało udział około 1050 ankieterów Ipsosu, po dwóch, trzech przy każdej komisji. Ich zadaniem było zliczanie osób wychodzących z lokalu wyborczego i zapraszanie średnio co dziesiątego do wzięcia udziału w badaniu. Respondent otrzymywał ankietę, samodzielnie ją wypełniał i wrzucał do urny Ipsos.

Ponieważ różnica głosów wynosi tylko około 200 tysięcy głosów to - biorąc poprawkę na dokładność badania - sytuacja po podliczeniu głosów teoretycznie może się zmienić. Ale nie musi.

Frekwencja według sondażu exit poll wyniosła 68,9 proc.

- Cieszę się z mojego zwycięstwa, na razie sondażowego, ale patrząc na poprzednie wyniki, to jeszcze, jak to mówią, mi urosło - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Zwyciężymy! - skandowali z nadzieją w głosie uczestnicy wieczoru wyborczego w sztabie Rafała Trzaskowskiego.

W Małopolsce według sondażu Ipsosu Andrzej Duda otrzymał 57,2 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 42,8 proc.