Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Kościoły “odmrożone”. Nie ma zwolnienia od uczestnictwa w niedzielnej mszy

29.05.2020 11:59 | 8 komentarzy | 8 497 odsłon | Marek Oratowski

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wydał w piątek dekret odwołujący dyspensę, czyli zwolnienie od obowiązku uczestnictwa wiernych w niedzielnej liturgii. Są jednak pewne wyjątki.

8
Kościoły “odmrożone”. Nie ma zwolnienia od uczestnictwa w niedzielnej mszy
Od 30 maja limity wiernych w kościołach zostaną zniesione
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyspensa została udzielona 28 marca w związku z wprowadzonym przez rząd na skutek epidemii limitowaniem liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii (przez pewien czas mogło być to tylko pięć osób). Wierni uczestniczyli w nabożeństwach głównie za pośrednictwem telewizji, radia lub internetu.

Od najbliższej niedzieli 31 maja to generalne zwolnienie od bezpośredniego przychodzenia do kościoła na mszę zostało uchylone, bo nie będzie już wtedy limitu uczestników nabożeństw. Dyspensa jednak dalej obowiązuje dla kilku kategorii osób. To wierni w wieku 65 lat i więcej, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz wszyscy czujący obawę przed zarażeniem.

"Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia" - zaapelował metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.