Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Maciek Nowak śpiewa: Limuzyny, policja i gaz. I Trójki się kończy czas

17.05.2020 14:27 | 19 komentarzy | 16 250 odsłon | Agnieszka Filipowicz

To spontaniczna reakcja młodego chrzanowskiego artysty na to, co ostatnio wydarzyło się w Polsce. Maciek Nowak z zespołu Eder, syn wokalisty Sztywnego Pala Azji protestuje przeciwko cenzurze w radiu. Historia zatoczyła koło?

19
Maciek Nowak śpiewa: Limuzyny, policja i gaz. I Trójki się kończy czas
Polsko, czy wytrzymasz? - śpiewa Maciek Nowak fot. Irek Lipiec
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj zniknęła radiowa Lista Przebojów Trójki Marka Niedźwieckiego po tym, jak pierwsze miejsce w liście zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. To utwór o wizycie posła Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu, specjalnie dla niego otworzonego, podczas gdy zwykłych obywateli obowiązywał zakaz wstępu na zamknięte przez koronawirusa cmentarze.

- Wczoraj, gdy zastosowano cenzurę w Trójce, coś we mnie pękło. Napisałem więc w kilka minut tekst, który miał być swego rodzaju kartką z pamiętnika. Jestem za młody, by pamiętać czasy PRL-u, ale z tego co opowiadają mi starsi muzyczni koledzy, to nawet wtedy nie było takich sytuacji w radiu. Trójka zawsze była dla mnie ważna, z czasem jednak coraz rzadziej jej słuchałem. Bardzo się cieszę, że Marek Niedźwiecki zdążył jeszcze puścić mój utwór i historia w pewien sposób zatoczyła koło. To były piękne chwile, które miały przecież miejsce jeszcze nie tak dawno - mówi Maciek Nowak.

Przypomina, że wtedy Trójka już była po pierwszym ciosie - zwolnienie Anny Gacek, odejście Wojciecha Manna.
- Teraz mam informację, że z Trójki odeszli także wspomniany Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona, zawieszony został Bartek Gil. W tym momencie w ogóle nie mam ochoty odpalać tej stacji. Ale chciałbym, żeby wszystko jakoś się ułożyło. Program Trzeci znaczy za dużo dla polskiej kultury, żeby stać się tylko zapomnianym pomnikiem historii - podsumowuje wokalista zespołu Eder.

Posłuchajcie utworu „Polsko"