Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Każdy może skorzystać z warzywniaka przy domu kultury

06.05.2020 16:00 | 7 komentarzy | 4 101 odsłony | Marek Oratowski

W środę w betonowych kręgach stojących za chrzanowskim MOKSiR-em pracownicy tej instytucji zasiali warzywa i zioła, które będą dostępne dla wszystkich chętnych. Tym razem ze względu na epidemię obyło się bez happeningu z udziałem dzieci.

7
Każdy może skorzystać z warzywniaka przy domu kultury
Trwa sianie warzyw i ziół
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Qlturalny warzywniak" to inicjatywa MOKSiR zapoczątkowana cztery lata temu. Ówczesna wicedyrektor Teresa Wojciechowska pomysł zaczerpnęła z Francji. Ekologiczny ogródek widziała w centrum Boulogne.

Z własnych pieniędzy ośrodek zakupił betonowe kręgi, które posłużyły za donice. Stanęły na pasażu za domem kultury. Cztery lata temu uczniowie z SP nr 1 w Chrzanowie, przedszkolaki, harcerze oraz członkowie Akademii Seniora zasadzili w nich m.in. truskawki i poziomki, rabarbar, cukinię, sałatę oraz mnóstwo ziół. Znalazło się też miejsce na drzewka - wiśnię, czereśnię i migdałowiec.

Co roku na wiosnę odbywał się tam happening mający zachęcić mieszkańców do tworzenia kompostu oraz urządzania przydomowych i balkonowych ogródków. W tym roku ze względu na epidemię sianie miało roboczy charakter, bez udziału dzieci. W urządzaniu "Qlturalnego warzywniaka" oprócz pracowników MOKSiR-u uczestniczył burmistrz Robert Maciaszek i przedstawicielka Enerisu, fundującego sadzonki razem z firmą PlantiCo.

Zasiane zostały sałata, koperek, rzodkiewka, cukinia oraz wiele ziół, m.in. tymianek, mięta, melisa i kolendra.