Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

"Wieża" Sztywnych znów w czołówce Polskiego Trójkowego Topu Wszech Czasów

03.05.2020 11:22 | 70 komentarzy | 8 316 odsłon | Agnieszka Filipowicz

„Wieża radości, wieża samotności" zajęła 5. miejsce w Polskim Trójkowym Topie Wszech Czasów. Od lat ta piosenka Sztywnego Pala Azji lokuje się na czołowych miejscach w plebiscycie radiowej Trójki.

70
"Wieża" Sztywnych znów w czołówce Polskiego Trójkowego Topu Wszech Czasów
Leszek Nowak i Jarek Kisiński. Zdjęcie z połowy lat 80. udostępnił "Przełomowi" lider zespołu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jarek Kisiński, lider zespołu, „Wieżę" pisał w Chrzanowie. Tekst tej piosenki nie powstał w jeden dzień.
- To były czasy, gdy pisało się listy. Pamiętam, że je wtedy pisałem, między innymi do dziewczyny, a w międzyczasie układałem tekst piosenki. Napisałem tekst, włożyłem go do szuflady, a potem jeszcze kilka razy nanosiłem poprawki - sięga pamięcią do lat 80. Jarek Kisiński.

Czasy powstawania piosenki wspomina też wokalista zespołu Leszek Nowak.
- Kiedy, gdzieś w październiku 1985 roku. U mnie w domu. W kilkanaście minut zrobiliśmy z Jarkiem "Wieżę". Nie śniło nam się, że po 35 latach to będzie tak ważna piosenka dla tylu ludzi. Jeszcze się nic nie działo. Nie było Jarocina. Nie było nic. Były tylko chęci, marzenia... i uczucia, które już na zawsze zostaną w tej piosence - napisał na portalu społecznościowym Leszek Nowak.

Piosenka znalazła się na pierwszym krążku Sztywnego Pala Azji „Europa i Azja", który ukazał się w 1987 roku. Debiutancki album zawierał także takie przeboje jak: "Kurort", "Spotkanie z...", „Nieprzemakalni". W 2014 roku zajęła 1. miejsce w trójkowym plebiscycie. W ostatnich latach lokuje się w pierwszej 10. najlepszych polskich przebojów.

Posłuchaj "Wieży radości, wieży samotności" TUTAJ

Polski Top Wszech Czasów to audycja muzyczna emitowana na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Lista 100 utworów polskiej muzyki rozrywkowej układana jest przez słuchaczy na podstawie głosowania internetowego.