Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Koronawirus. Czy piłkarze wrócą na boiska? Jest parę możliwych wariantów

22.04.2020 17:30 | 2 komentarze | 5 271 odsłon | Michał Koryczan

Ważą się losy futbolowych rozgrywek z udziałem między innymi drużyn z ziemi chrzanowskiej.

2
Koronawirus. Czy piłkarze wrócą na boiska? Jest parę możliwych wariantów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z epidemią koronawirusa, w marcu w całym kraju zostały zawieszone rozgrywki piłkarskie.
We wtorek, 21 kwietnia Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że I liga i II ligą zostanie wznowiona między 30 maja a 6 czerwca.

Decyzja w sprawie III ligi i klas niższych (a więc tych, w których rywalizują drużyny z ziemi chrzanowskiej) ma być podjęta do 11 maja.

- Znacząca większość prezesów związków wojewódzkich chce, aby decyzja została podjęta przez Polski Związek Piłki Nożnej. Nie może być tak, że inaczej będziemy grać w Krakowie, a inaczej na Śląsku czy w województwie świętokrzyskim. To wszystko powinno być ujednolicone, aby system rywalizacji był podobny - mówi Jerzy Nagawiecki, rzecznik prasowy Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Działacze piłkarscy rozważają różne warianty, co do losów zmagań w trzeciej lidze i w klasach niższych.
Możliwe jest choćby całkowite unieważnienie obecnych rozgrywek lub zakończenie ich przy uwzględnieniu aktualnych tabel, na podstawie których wyłonione zostałyby drużyny, które awansowałyby oraz spadły z poszczególnych lig.

Część osób uważa, że rozgrywki należy wznowić, aby wszystko zostało rozstrzygnięte na boisku w duchu sportowym.

Jedną z opcji byłoby rozegranie pełnej rundy wiosennej. Jak wynika z naszych informacji, ta mogłaby wystartować najwcześniej na początku czerwca. Inne rozwiązanie mówi o podziale aktualnej tabel na pół. Drużyny z górnej części walczyłyby w swojej grupie o awans, a pozostałe o utrzymanie. Każdy zespół zagrałby z każdym jeden mecz. Wówczas chcąc zakończyć sezon najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia, nie byłoby konieczności rozgrywania spotkań w środku tygodnia.

- Jeśli rozgrywek nie udałoby się wznowić, to według mnie sezon należałoby anulować. Jeżeli dałoby się zagrać, to najlepszym rozwiązaniem byłby podział tabeli na dwie grupy. Wtedy byłaby realna szansa sezon dokończyć - uważa Leon Kozioł, wiceprezes Podokręgu Piłki Nożnej Chrzanów.