W "sile wieku", z chorobami współistniejącymi. Co to znaczy? - przelom.pl
Zamknij

W "sile wieku", z chorobami współistniejącymi. Co to znaczy?

21:22, 19.04.2020
Skomentuj Źródło:. GIS Źródło:. GIS

W przeciwieństwie do wirusa grypy H1N1, który szalał 10 lat temu, koronawirus jest łaskawszy dla ludzi młodych. W komunikatach słyszymy, że jego ofiarami są najczęściej osoby starsze lub "w sile wieku".

Załączona tabelka, opracowana przez Główny Inspektorat Sanitarny, pokazuje udział procentowy grup wiekowych w ogólnej liczbie zgonów z powodu COVID-19.

Średnia wieku osoby zmarłej z powodu COVID-19 wynosi w Polsce 72,9 lat. Najmłodsza miała 32 lata. Dane pochodzą z 14 kwietnia 2020.

W komunikatach o zachorowaniach słyszymy różne okreslenia dotyczące wieku pacjentów lub zmarłych. W wieku od 0 do 12 lat to "dziecko". Gdy jest mowa o "nastolatku" oznacza to, że pacjent ma od 12 do 18 lat. Chore osoby w wieku do 18 do 40 lat opisywane są jako "osoba młoda". Te majace 40 - 60 lat w komunikatach PUW określane są jako "osoba w sile wieku". Ostatnią grupą wiekową są "osoby starsze". To określenie pojawia się gdy pacjent - kobieta lub mężczyzna - ma 60 lat i więcej

Co to są choroby współistniejące (wielochorobowość)? To jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń. Wielochorobowość pojawia się wraz z wiekiem. Rośnie wówczas liczba chorób przewlekłych, niepełnośprawnosci i innych problemów medycznych. Wielochorobowośc dotyczy nawet 95 proc. populacji po 65. roku życia, ale coraz częściej obserwuje się ją także wśród populacji w wieku produkcyjnym, co sprzyja spadkowi odporności organizmu. Jej występowanie nie jest więc niczym nadzwyczajnym. Pewnie dlatego zwracanie na nia uwagi w komunikatach związanych z COVID-19 nieco dziwi.

 

Wiesz, że : Wirus A/H1N1 był zmutowaną wersją wirusa świńskiej grypy. Pierwszy przypadek zanotowano w styczniu 2009 roku, w Meksyku. Zaraziło się nim 24 proc. światowej populacji; wśród nich najliczniejsza była grupa w wieku 5-19 lat. Ogółem zmarło z tego powodu ponad 280 tys. osób. Badania nad szczepionką rozpoczęły się w kwietniu 2009 r., a była dostępna w grudniu tego samego roku. Pandemia zakończyła się w sierpniu 2010 roku. (Dane za wprost.pl)

 

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%