Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak wybrać kolor zasłon? Białe, czarne, granatowe, modne wzory zasłony 2020

20.02.2020 12:20 | 0 komentarzy | 1 579 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jak dobrać kolor zasłon, by pomieszczenie wydawało się jednocześnie przestronne i przytulne? Kolor zasłon dobiera się nie tylko do aranżacji wnętrz, ale też do wielkości pomieszczenia. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o najmodniejszych kolorach sezonu.

0
Jak wybrać kolor zasłon? Białe, czarne, granatowe, modne wzory zasłony 2020
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak dobrać kolor zasłon do aranżacji wnętrza

W dobrze zaprojektowanym wnętrzu zasłony są jego integralną częścią. Nie powinny być wybierane tylko na zasadzie „te są najładniejsze”. Muszą też pasować do koncepcji wystroju salonu czy sypialni.

W minimalistycznych i klasycznych wnętrzach z reguły wiesza się zasłony gładkie lub tylko delikatnie zdobione. Ich największym atutem jest kolor. Natomiast we wnętrzach urządzonych z większym przepychem (urban jungle, boho, glamour) zasłony mają prawo przykuwać wzrok. Tu dobrze sprawdzą się wszelkie tkaniny zdolne do odbijania światła, np. lekko lśniący welwet, tkaniny z oryginalnymi nadrukami, falbanami, zdobieniami. Mogą być gładkie, ale nie muszą. Oryginalnie zdobione wnętrza wręcz zapraszają do powieszenia wielokolorowych zasłon w mocno nasyconych barwach.

W sypialni na ogół wiesza się gładkie zasłony zaciemniające, bo to miejsce ma być oazą spokoju i wyciszenia. Natomiast w pokoju małego dziecka lub nastolatka warto powiesić kolorowe zasłony z wybranym przez dziecko motywem. Wystarczy, jeśli kolorystyką choć trochę nawiążą do pozostałej aranżacji wnętrza.

Jak dobrać kolor zasłon do wielkości pomieszczenia

Kolor zasłon to nie tylko kwestia estetyki. Za pomocą dobrze dobranych barw można optycznie powiększyć wnętrze, nadać mu odpowiednich proporcji.

Mózg ludzki jest tak skonstruowany, że kolory ciepłe odbiera jako znajdujące się bliżej, chłodne dalej. To wskazówka dla osób urządzających małe salony i sypialnie. Aby wizualnie dodać kilkanaście centymetrów przestrzeni, warto postawić na chłodne barwy.

Innym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest trzymanie się jasnych barw. Jasne kolory ścian połączone z utrzymanymi w podobnym odcieniu zasłonami sprawią, że wnętrze wyda się większe. Jeśli natomiast mamy duży salon i chcemy, by sprawiał przytulne wrażenie, dobrze jest postawić na ciepłe i ciemne kolory zasłon, np. burgund, ciemna czekolada, czy neutralny szmaragd.

W małych pomieszczeniach warto trzymać się określonej kolorystyki. W dużych można pokusić się o efekt przełamania kolorystyki wnętrza kontrastowymi zasłonami. 

Modne kolory zasłon 2020

Według Instytutu Pantone kolorem przewodnim w 2020 roku będzie klasyczny błękit. Towarzyszyć mu będą stonowane kolory ziemi oraz piaskowa żółć, soczysta pomarańcza, klasyczny granat nasycona czerwień, morski turkus i pudrowy róż. Z tych wytycznych na pewno chętnie skorzystają osoby śmiało podążające za modą i lubiące zmiany.

Klasyczny błękit wyznacza kierunek, co nie znaczy, że trzeba się go sztywno trzymać. Równie modne będą zasłony granatowe, a nawet czarne, nawiązujące do kolorów ziemi.

Miłośnicy jasnych barw na pewno ucieszą się na wiadomość, że biel nadal jest trendy. Doskonale komponuje się z kolorami ziemi i błękitem, które będą wyznaczały kierunki aranżacji wnętrz w bieżącym roku. Białe zasłony zaciemniające to dobry wybór do niedużej, minimalistycznie urządzonej sypialni. Sprawdzą się też w salonie, zwłaszcza tym niedużym, któremu chcemy dodać nieco przestrzeni.

Materiał promocyjny