Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ser do pizzy – jaki powinien być?

12.02.2020 13:46 | 0 komentarzy | 4 521 odsłony | red

Materiał promocyjny

Ser to składnik, bez którego pizza nie byłaby sobą. Aromatyczny, ciągnący się lub zapieczony na chrupiąco jest tym, co w pizzy najlepsze! We włoskiej króluje mozzarella, która, obok sosu pomidorowego, stanowi jej główny składnik. W pizzy polskiej najczęściej można spotkać ser żółty. Ale są pizze, które opierają swój skład głównie na serze. Powszechnie znana Quatro Fromaggi bazuje aż na czterech jego rodzajach: mozzarelli, gorgonzoli, ricottcie oraz parmezanie. A jakich serów najlepiej używać jako bazę do pizzy mięsno-warzywnej?

0
Ser do pizzy – jaki powinien być?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Ser mozzarella

Mozzarella to najlepszy i najczęściej używany ser przy robieniu pizzy. Wywodzi się z tradycji włoskiej. Włoska pizza neapolletana bazuje nawet na specjalnej odmianie mozzarelli, pozyskiwanej z mleka bawolic – mozzarela di bufala. Mozzarella jest serem podpuszczkowym. Charakterystycznie ciągnie się po roztopieniu. Ciągnący ser z kolei to jeden z dodatków, za który kochamy pizzę. Nie ma nic lepszego niż ciepły, aromatyczny ser, który z każdym ugryzionym kawałkiem rozpływa się w ustach i finezyjniej ciągnie na cieście. Mozzarella nadaje pizzy niepowtarzalnego smaku. Trudno wyobrazić sobie tradycyjną, włoską pizzę bez tego sera. Co więcej, ser w tym włoskim przysmaku jest jednym z głównych dodatków: obok sosu pomidorowego i listka bazylii.

2. Ser żółty

Ser żółty używany jest zwłaszcza w pizzy polskiej. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego rodzaju sera. Ważne, aby był w miarę twardy i dobrze się ścierał. Im więcej żółtego sera na pizzy, tym lepiej. Na brzegach, gdzie jest go mniej, potrafi się zapiec na chrupiąco. Taki ser, w połączeniu z cienkim ciastem, to prawdziwe niebo w gębie. Ale i na grubszym cieście sprawdzi się świetnie.

Po żółty ser sięgamy najczęściej, przygotowując pizzę w domu. Wydaje się to naturalne, mimo że oryginalnie powinniśmy sięgnąć po mozzarellę. Ścieranie sera na tarce i podjadanie w trakcie to jednak niemalże rytuał przyrządzania tego dania w domu.

3. Parmezan

Używany rzadziej, ale niektóre pizzę, zwłaszcza te, które bazują na cieście drożdżowym, nie mogą się bez niego obejść. Parmezan jest twardym serem, który wytwarza się z mleka krowiego. Musi leżakować w solance, toteż ma charakterystyczny ostry posmak. Najczęściej ścierany jest na drobniutkie wiórki i posypywany po wierzchu dla nadania daniom aromatu. Niekiedy parmezan stosuje się jako drugi ser na pizzy. Bazą jest mozzarella, parmezan dodaje się jedynie dla aromatu i ostrzejszego smaczku.

4. Feta

Grecki ser typu feta, który powstaje z mieszanki mleka owczego i krowiego, wydaje się, że nie może mieć wiele wspólnego z pizzą. Coraz częściej można jednak spotkać w ofercie pizzerii pizzę grecką! Ta z kolei nie obejdzie się bez fety. Ser feta delikatnie się topi. Po podgrzaniu jest miękki i rozpływa się w ustach. Ma słony smak, dlatego nie należy z nim przesadzać. Feta ma nadawać daniu charakteru i rozpieszczać podniebienie bogactwem doznań.

Pizzeria w Krakowie oferuje pizze zarówno z mozzarellą, parmezanem, jak i fetą. Zatem jeśli chcecie spróbować tych niepowtarzalnych i różnych smaków, skierujcie swoje kroki do Dominium w Krakowie, sprawdź www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny

Materiał promocyjny