Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak korzystać z betoniarki krok po kroku

28.01.2020 13:45 | 0 komentarzy | 848 odsłon | red

Materiał promocyjny

Jak w przypadku każdego urządzenia czy sprzętu, zanim rozpoczniemy użytkowanie betoniarki, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Ten element jest niestety często pomijany, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto poświęcić czas, aby przeczytać dołączony przez producenta dokument. W przypadku, gdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z obsługa betoniarki, warto również zapoznać się z jej dokumentacją techniczną. Dzięki temu dokładnie poznamy jej budowę oraz zasadę działania.

0
Jak korzystać z betoniarki krok po kroku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdy już kwestie teoretyczne będziemy mieć za sobą, pora na sprawdzenie stanu technicznego urządzenia. O ile kupiliśmy nową betoniarkę, nie powinno nas nic zaskoczyć, natomiast w przypadku używanych sprzętów jest to absolutnie niezbędna czynność. Może się bowiem okazać, że podczas prezentacji u sprzedawcy betoniarka działała bezawaryjnie, natomiast w czasie uruchomienia po zakupie, wykryliśmy usterkę. W takiej sytuacji należy natychmiast zaprzestać pracy na betoniarce i zgłosić wadę sprzedawcy.

Zanim więc rozpoczniemy pracę z betoniarką, należy sprawdzić kilka jej elementów:

 • Instalację elektryczną,
 • Uziemienie,
 • Osłony,
 • Bęben,
 • Włącznik rozruchowy.

Należy pamiętać, że betoniarka musi pracować na równym, poziomym podłożu. Trzeba więc zabezpieczyć urządzenie przed nierównościami terenu, zadbać o to, aby podłoże nie było śliskie i zapewniają maksymalną stabilność podczas pracy betoniarki. Powierzchnia, na której umieścimy sprzęt, powinna być zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych.
Gdy już przygotujemy urządzenie do pracy zgodnie z powyższymi wskazówkami, należy następnie podłączyć ją do zasilania i uruchomić przy pustym bębnie. Dzięki temu będziemy mieć możliwość sprawdzenia, czy urządzenie działa prawidłowo, a bęben obraca się w sposób płynny i bez zatrzymywania się.
Jeśli nie zauważyliśmy żadnych niepokojących sygnałów, możemy zacząć pracę.
Pamiętajmy bezwzględnie o tym, aby zawsze włączać urządzenie do zasilania suchymi rękami. Urządzenie powinno być obsługiwane tylko przez osobę, która została w tym kierunku przeszkolona.
Warto również mieć na uwadze, aby przygotowywać mieszanki zawsze zgodnie z recepturą producenta. Dosypywanie składników w czasie mieszania nie jest dobrym rozwiązaniem - oprócz tego, że może zaburzyć proporcje składników w masie, może spowodować nieprawidłowe obracanie bębna (jeśli nagle masa zacznie zbyt szybko zastygać).

Błędem jest również opróżnianie zawartości bębna z wysokości wyższej niż metr. W takiej sytuacji należy stosować specjalne rynny.

Po zakończeniu pracy betoniarki należy wyłączyć ją za pomocą wyłącznika, a następnie odłączyć od zasilania.

Jak zrobić beton w betoniarce krok po kroku

Beton do własnego użytku można z powodzeniem przygotować samemu. Niezbędne jest do tego nie tylko posiadanie betoniarki, ale również znajomość procesu produkcji betonu oraz wiedza na temat przygotowania odpowiedniej mieszanki. Sprawdź, z jakich składników składa się beton oraz jakiej klasy produkt wykonasz we własnej betoniarce!

Dlaczego warto rozważyć samodzielne przygotowanie betonu?

Dostępność gotowego betonu z wytwórni jest bardzo dobra i nie powinna sprawić problemu przy większych zamówieniach. W betoniarni możesz jednak zamówić raczej duże porcje gotowego betonu. Najmniejszą pojemnością, którą wytwórnia zazwyczaj oferuje klientowi, jest gruszka o pojemności 6 m³, co może okazać zbyt dużą ilością. Jeśli zatem masz betoniarkę do własnego użytku, skorzystaj z przepisu na dobrej jakości beton do wykorzystania podczas prac remontowych czy budowlanych.

Z czego składa się beton?

Beton to mieszanka trzech różnych klas składników. Należą do nich:

 • spoiwo hydrauliczne, czyli cement (cement czysty lub cement z dodatkami mineralnymi),
 • woda,
 • kruszywo (piasek, żwir, drobne kamyczki).

Cement w połączeniu z wodą tworzy bazową mieszankę. Gęstość tego zaczynu można swobodnie zmieniać, dodając większą ilość wody. Do podstawowej mieszanki dodaje się odpowiedni rodzaj kruszywa. Zależnie od tego, jakie cechy betonu chcesz uzyskać, dodaj kruszywo o większej lub mniejszej średnicy.

Jakie są rodzaje betonu?

W zależności od proporcji składników dodawanych do betonu, możemy mówić o klasie betonu. Reguła jest taka, że im więcej w betonie spoiwa, a mniej wody, to wtedy mówimy o wyższej klasie betonu. Jednak większa zawartość cementu w mieszance wpływa na tzw. skurcz betonu i powstawanie większych naprężeń. Efektem tego mogą być spękania betonu. Aby temu zapobiec, stosuje się zbrojenie przeciwskurczowe lub dodaje się do betonu gotowe mieszanki chemiczne.

Składniki potrzebne do wykonania betonu

Jakość i skład poszczególnych składników wpływa na przeznaczenie danej mieszanki betonu.

Cement

Podstawowym składnikiem do wykonania betonu jest cement. Posiada on oznaczenia, które pomagają ustalić, który rodzaj cementu będzie Ci potrzebny. Główne rodzaje cementu to:

 • CEM I 32,5 R - czyli najbardziej uniwersalny, nadaje się do stosowania w chłodniejsze pory roku,
 • CEM II/A-V i CEM II/B-V - ma dłuższy czas wiązania, dzięki czemu możesz stosować go w lecie,
 • CEM II/A-S i CEM II/B-S - ma najdłuższy czas wiązania, wymaga dłuższej pielęgnacji, można go stosować podczas przedłużających się upałów.

Kruszywo

Do mieszanki betonowej możesz wykorzystać piasek. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje piasku:

 • rzeczny,
 • kopalniany.

Piasek rzeczny będzie znacznie czystszy, gdyż nie zawiera domieszek gliny. Oprócz piasku możesz również zastosować:

 • żwir,
 • drobne kamyczki.

Aby uzyskać beton mrozoodporny, który wylejesz na zewnątrz budynku, koniecznie zastosuj kruszywo łamane.

Woda

Najbezpieczniej używać wody z wodociągów, gdyż masz pewność, że nie będzie ona np. zbyt bardzo zawapniona, co może mieć miejsce w przypadku korzystania z wody ze studni.

Domieszki

Najpopularniejsze jest korzystanie z domieszek redukujących ilość wody w betonie. Dzięki temu wytrzymałość spoiwa będzie znacznie większa.

Jak zrobić beton?

Przy przygotowaniu betonu w betoniarce ważne są nie tylko proporcje składników, ale również kolejność ich dodawania. Przestrzegając odpowiedniej hierarchii masz pewność, że wyrobisz beton o naprawdę dobrej jakości.

Do betoniarki wsyp odmierzone proporcje kruszywa, czyli piasek i/lub żwir.

Następnie wlej połowę wody i uruchom urządzenie.

Dosypuj cement, ale w partiach, tak aby niezbyt szybko łączył się wodą w betoniarce.

Jeśli stosujesz mieszankę, rozpuść ją w pozostałej połówce wody i na raty dolewaj do betoniarki.

Całość mieszaj przez ok. 5 minut, aby uzyskać spójną, jednolitą mieszankę. Pamiętaj również o tym, że im mniej wody dodasz, tym beton będzie wytrzymalszy.

Warto również pamiętać, że w przypadku, gdy mamy zamiar przygotować gęstą mieszankę, bęben betoniarki powinien być pochylony praktycznie do linii poziomej, w innych sytuacjach pochylenie powinno wynosić około 22 do 35 stopni.

Betoniarka do budowy domu - instrukcja użytkowania

Jeśli planujemy wykonać beton po raz pierwszy i nie mamy doświadczenia w obsłudze betoniarki, warto skontaktować się ze specjalistą, który zrobi nam szkolenie. Choć samo uruchomienie betoniarki może wydawać się błahą i prostą czynnością, to różnego rodzaju zagrożenia oraz błędy, jakie mogą wynikać z jej użytkowania, mogą sprawić, że nasza praca pójdzie na marne. Specjalista (może to być konsultant w sklepie, w którym kupiliśmy urządzenie) powinien opowiedzieć nam o działaniu betoniarki, zaprezentować poszczególne jej funkcje, przeszkoli, jak w prawidłowy sposób załączać urządzenie, obsługiwać je w trakcie procesu mieszania składników, a następnie wyłączać po zakończonej pracy. Wiele oczywistych kwestii może nam zwyczajnie umknąć, dlatego konsultacja z osobą doświadczoną w obsłudze betoniarki z pewnością będzie dla nas korzystna.

Ważną rzeczą, o której musimy pamiętać, używając betoniarki w pracy domowej, jest zabezpieczenie terenu wokół niej. Jest to niezwykle ważne w przypadku, gdy posiadamy dzieci lub zwierzęta. Nie możemy w 100% ufać, że dziecko, któremu zabronimy zbliżać się do betoniarki, posługa nas i będzie ją omijać szerokim łukiem. Ciekawość malucha może być bowiem silniejsza, a chęć do eksperymentowania z nowym urządzeniem może skończyć się tragedią. O ile w przypadku dzieci możemy mieć nadzieję, że nie zbliżą się do urządzenia, o tyle w przypadku zwierząt (psa lub kota), takiej pewności nie mamy. Wystarczy, że na bębnie usiądzie ptak, a w dosłownie kilka sekund kot może skoczyć na urządzenie i poważnie się zranić. Aby uchronić swoich bliskich i swoje ukochane zwierzęta przed takimi sytuacjami, zadbajmy o to, aby nikt, oprócz nas, nie miał dostępu do betoniarki podczas jej pracy.
Możemy postawić wokół sprzętu płot lub inne ogrodzenie na tyle wysokie i stabilne, aby nie mogło go sforsować dziecko czy zwierzę.
Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą się wydarzyć, natomiast przezorności nigdy za wiele.

Źródło: MG Projekt Pracownia Architektoniczna www.mgprojekt.com.pl

Materiał promocyjny