Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na krakowskim lotnisku będą samoobsługowe bramki ABC

13.12.2019 13:19 | 0 komentarzy | 2 777 odsłony | Alicja Molenda

Są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, które wylatują bądź przylatują do Strefy Schengen. Jak działają? Kto może z nich korzystać?

0
Na krakowskim lotnisku będą samoobsługowe bramki ABC
Fot. Piotr Kopacz "Lądowanie", członek grupy fotograficznej PRZEŁOMowe Kadry
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biometryczne bramki ABC (ang. Automated Border Control) są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, które wylatują bądź przylatują do Strefy Schengen. Podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.

Z odprawy przy użyciu bramek ABC mogą skorzystać obywatele UE, EOG i Szwajcarii, którzy mają ukończone 18 lat, nie opiekują się osobą małoletnią podczas podróży i posiadają biometryczny dokument podróży. W trakcie odprawy dane z dokumentu porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.

Zakup ten w znaczącym stopniu przysłuży się do rozwoju krakowskiego portu lotniczego i ułatwi pracę Straży Granicznej. Dlatego też wojewoda Piotr Ćwik otrzymał od wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego potwierdzenie, że środki na tę inwestycję (3 440 000 zł) zostaną zagwarantowane, w związku z czym Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie może uruchomić procedury prowadzące do zakupu bramek ABC.

- To niezwykle istotna inwestycja, która usprawni obsługę podróżujących i ułatwi pracę służbom. Jak widać, krakowskie lotnisko rozwija się coraz intensywniej, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów i podwyższając standardy. Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdzają, jak strategiczna jest rola tego portu lotniczego - mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 

Krakowskie lotnisko jest bramą dla Krakowa i całego regionu Małopolski, w najbliższym czasie przyjmie 8-milionowego pasażera, dlatego podczas spotkania pracownicy podkreślali konieczność zapewnienia odpowiedniej i bezpiecznej dla pasażerów infrastruktury.

 

- Rozwijająca się na lotnisku w Krakowie - Balicach siatka połączeń międzynarodowych i wzrost natężenia ruchu granicznego, uzasadnia potrzebę wprowadzenia samoobsługowych systemów kontroli granicznej - tzw. bramek ABC. W pełni zautomatyzowany system odprawy granicznej, monitorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, pozwoli na dokonywanie odprawy jeszcze szybciej i sprawniej - dodaje komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pułkownik Stanisław Laciuga.

Filmik ilustrujący działanie bramek na lotniskach Chopina i Warszawa Modlin:
https://www.youtube.com/watch?v=jr4AUNaNgwQ