Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Od dziś jazda na "suwak"

06.12.2019 10:30 | 1 komentarz | 3 568 odsłony | Łukasz Dulowski

W piątek, 6 grudnia, wchodzą w życie znowelizowane przepisy o ruchu drogowym, a w nich znajdziemy jazdę na "suwak" i „korytarz życia".

1
Od dziś jazda na "suwak"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jazda na "suwak"
Mamy na przykład dwupasmową jezdnię, co pokazuje jeden z przykładów na publikowanej grafice. W pewnym momencie nie możemy kontynuować jazdy naszym pasem, bo są tam jakieś roboty wykonywane albo pas po prostu się kończy. Wtedy kierowca z sąsiedniego pasa powinien nam umożliwić wjazd na jego pas. I ma to się odbywać naprzemiennie, a nie tak, że nagle ktoś wpuszcza „hurtem" 10 samochodów.
Dziś auta, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas.

"Korytarz życia"
Nowe zasady będą szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku zbliżającej się, na przykład, karetki pogotowia lub straży pożarnej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo. Tak, aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Rozmowę z aspirantem sztabowym Krzysztofem Bieda na temat zmian w przepisach, możecie obejrzeć TUTAJ.