Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

02.12.2019 15:38 | 0 komentarzy | 1 394 odsłona | red

Materiał promocyjny

Oszczędzanie to dobry sposób na ćwiczenie samodyscypliny i zbalansowanie domowego budżetu. Istnieje wiele sposobów na odłożenie większych lub mniejszych sum pieniędzy. Dowiedz się, które z nich są najskuteczniejsze.

0
Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszczędzanie to zdrowy nawyk dyscyplinujący charakter i przyczyniający się do redukcji wydatków. Poznaj sposoby na efektywne odkładanie pieniędzy.

Zacznij oszczędzanie od odkładania małych sum

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać pieniądze, tak, aby było to skuteczne. Odkładanie to proces długofalowy. Wcale nie trzeba zbierać dużych kwot, aby na przestrzeni roku odłożyć zauważalną sumę pieniędzy. Jedną z najskuteczniejszych metod oszczędzania jest odkładanie po trosze, ale systematycznie. Oto kilka przykładów:

  • zmień drobne nawyki – nie od wczoraj wiadomo, że jedzenie na mieście jest droższe niż spożywanie posiłków w domu. Poranna kawa jest dla wielu osób niezbędnym rytuałem, rozpoczynającym dzień – nie musisz z niego rezygnować, ale zamiast kupować w drodze do pracy kawę na wynos, wypij ją w domu. Nawet proste americano w kawiarni będzie kosztować co najmniej 10 złotych. Przeciętny pracownik spędza w miejscu pracy 20 dni miesięcznie, jeśli pomnożymy 10 zł razy 20 dni razy 12 miesięcy, otrzymamy 2400 złotych oszczędności na przestrzeni roku;
  • zadbaj o zdrowie – nałogi kosztują. Uzależnić można się nie tylko od papierosów i alkoholu, ale także od cukru. Wszystko jest dla ludzi, dlatego nie musisz całkowicie rezygnować z ulubionych przyjemności, nawet częściowe ich ograniczenie może przynieść wiele korzyści. Jeśli palisz paczkę papierosów dziennie, spróbują palić pół. Przeciętna paczka papierosów kosztuje 14 złotych, mnożąc 7 razy 30 razy 12, otrzymujemy 2520 złotych oszczędności;
  • odkładaj drobne – często nosisz w portfelu dużo monet? Kup obszerny pojemnik, chociażby słój, i codziennie wieczorem wrzucaj do niego drobne zebrane w ciągu dnia. Zdziwisz się, ile w ten sposób można zaoszczędzić.

Zaoszczędź na transporcie

Utrzymanie samochodu jest drogie. Podstawowym kosztem jest zakup benzyny, ale także konserwacja i ewentualne naprawy. Jest kilka skutecznych metod oszczędzania na transporcie. Oto kilka z nich:

  • przesiądź się na rower – jeśli pokonujesz dziennie tylko kilka kilometrów, spróbuj zamienić samochód na rower. Przyniesie to korzyści nie tylko w formie oszczędności, ale poprawi też ogólną kondycję ciała;
  • zmień instalację w samochodzie – czasami korzystanie z auta jest koniecznością, ale nadal można zaoszczędzić, zakładając w samochodzie instalację LPG. Gaz jest tańszy od benzyny;
  • dojeżdżaj do pracy wspólnie z innymi – wspólne dojazdy jednym samochodem wyjdą znacznie taniej. Można wtedy podzielić koszty benzyny na kilka osób.

Załóż konto oszczędnościowe

Obecna koniunktura na rynku usług bankowych nie zachęca do zakładania lokat czy posiadania konta oszczędnościowego. Roczne oprocentowanie jest małe, ale jeśli uzbierałeś już pewną sumę i nie zamierzasz jej w najbliższym czasie wydać, wpłacenie jej na konto oszczędnościowe nie jest złym pomysłem. Pieniądze leżące w szufladzie będą za sprawą inflacji tracić wartość nabywczą, ale w znacznym stopniu unikną tego zdeponowane na koncie oszczędnościowym czy lokacie bankowej.

Materiał promocyjny