Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać polowań? DZIAŁAJ TERAZ, taka okazja może już się nie powtórzyć!

30.11.2019 10:05 | 0 komentarzy | 4 544 odsłony | Alicja Molenda

Chcesz pozbyć się myśliwych z własnej ziemi? Obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich? Nie lubisz, jak samochody terenowe rozjeżdżaja Ci las albo pole? A może boisz się, że strzały wystraszą twoich gości, a turyści zniechęceni polowaniami w bliskiej okolicy przestaną odwiedzać twoją miejscowość?

0
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać polowań? DZIAŁAJ TERAZ, taka okazja może już się nie powtórzyć!
Akcja społeczna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zacznij działać. Teraz nastał najlepszy moment by na zawsze wyprosić myśliwych z należącej do Ciebie ziemi. Do tej pory nie mogliśmy ich nie wpuścić, musząc znosić reżim polowań narzucony prawem łowieckim, jeszcze z czasów PRL. Dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały jednak z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności, a Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy. Dziś, jako obywatele, po raz pierwszy możemy skorzystać z prawa do wyłączenia naszych gruntów z obwodów łowieckich i zakazania polowania. Taką możliwość dają nam zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim. Ta okazja może już się nie powtórzyć., bowiem zmieniana uchwała, respektująca tym razem konstytucyjne prawo własności, może powołać nowe obwody łowieckie raz na zawsze.
Jak tego dokonać?
1. Wejdź na stronę www.niechzyja.pl lub www.zakazpolowania.pl.
2. Otwórz specjalnie przygotowany formularz, wypełnij go i podpisz. Numer obwodu łowieckiego pokrywającego twoją nieruchomość znajdziesz w zamieszczonych na naszych stronch projektach uchwał.
3. Wyślij pocztą tradycyjną lub elektroniczną przez ePUAP do Urzędu Marszałkowskiego
Sejmiki wojewódzkie właśnie kończą opracowywanie projektów nowych uchwał o podziale Polski na obwody łowieckie. W kolejnych województwach trwają lub za chwilę zaczną się 21-dniowe konsultacje publiczne tych uchwał. To ważny moment, w którym każdy obywatel, a w szczególności właściciel lub użytkownik wieczysty ziemi, może zgłosić uwagi do projektu z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z nowego planu obwodów łowieckich. Wyłączenie oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować, ani wykonywać żadnych innych czynności z zakresu tzw. gospodarki łowieckiej. Nie będzie im wolno na waszym terenie budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach, czy po prostu wjeżdżać samochodami.

Spełnienij ustawowe warunki i wykaż, że gospodarka łowiecka ogranicza twoją działalność
Wnioskując o wyłączenie swojej ziemi z obwodu łowieckiego trzeba pamiętać o spełnieniu i wykazaniu warunków określonych w nowym prawie łowieckim. Wnioskujący muszą posiadać nieruchomość o „szczególnych właściwościach" lub prowadzić działalność, która albo istotnie utrudnia gospodarkę łowiecką, lub którą prowadzenie gospodarki łowieckiej istotnie ogranicza czy wręcz uniemożliwia. Kto w praktyce spełnia te warunki? Na przykład każdy, kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną i turystyczną, edukacyjną, czy inną związaną z obecnością ludzi. A także m.in. właściciele upraw ekologicznych, czy wymagających częstego doglądania, hodowcy zwierząt, które mogą być płoszone przez polowania albo narażone na postrzelenie. Gotowe formularze, przygotowane przez prawnika, zamieszczamy na naszych stronach.

Ważna informacja dla rolników
Wyłączając z obwodu łowieckiego ziemię, którą uprawiacie, a na której dziki, sarny i jelenie wyrządzają szkody w płodach rolnych, zachowujecie prawo do odszkodowań. Różnica polega na tym, że odtąd odpowiedzialność za ich wypłatę przeniesiona zostaje z lokalnego koła łowieckiego lub nadleśnictwa zarządzającego waszym terenem na Skarb Państwa. Ewentualne szkody w waszych uprawach szacowane będą przez rzeczoznawcę wyznaczonego z urzędu, a nie przez np. myśliwych z koła łowieckiego, będziecie więc mogli spodziewać się sprawiedliwszych odszkodowań. Mimo że myśliwi budują swój wizerunek, jako przyjaciół rolników, wielu właścicieli upraw ma poważne problemy z wyegzekwowaniem od nich godnych wypłat za wyrządzone szkody. Sprawy te wielokrotnie kończyły się w sądzie. Uprawnienie to gwarantuje art. 50 w związku z art. 46.1. ustawy prawo łowieckie.
Uwaga, co jeśli już sądownie wyłączyłeś swoją ziemię z obwodu?
Osoby, które wyłączyły swoją ziemię z obwodu w ostatnich latach wyrokiem sądu ponownie zostaną objęte obwodami łowieckimi w nowym podziale. Ważne jest, by w ogłaszanych konsultacjach społecznych one też złożyły uwagi, wysyłając wypełniony formularz.

Ostatnia deska ratunku
Jeśli nie zdążysz złożyć wniosku albo nie uda ci się wyłączyć ziemi z obwodu łowieckiego, gdyby urząd odrzucił twój wniosek, możesz skorzystać jeszcze z uproszczonej procedury ustanowienia zakazu polowania. Wystarczy złożyć zwykłe oświadczenie do starosty, znajdziesz je na stronie www.zakazpolowania.pl. Pamiętaj jednak, że wówczas nie przysługują ci odszkodowania za szkody w uprawach, a myśliwi mogą wykonywać nadal na twojej ziemi inne czynności związane z gospodarką łowiecką - np. wchodzić, wjeżdżać terenówkami, dokarmiać zwierzęta na nęciskach - ponieważ twoja ziemia pozostanie w obwodzie łowieckim.


Konsultacje społeczne nowej uchwały sejmiku dotyczące podziału województwa na obwody łowieckie w Małopolsce planowane są na przełomie roku.

Informację przygotowała koalicja Niech Żyją!
www.niechzyja.pl