Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Koncert papieski już w poniedziałek. W kościele w Mętkowie wystąpi Arka Noego

22.11.2019 20:09 | 0 komentarzy | 3 312 odsłony | Michał Koryczan

XIII Koncert Papieski - jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na ziemi chrzanowskiej - czeka nas 25 listopada.

0
Koncert papieski już w poniedziałek. W kościele w Mętkowie wystąpi Arka Noego
Arka Noego. Fot. Mateusz Otremba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koncerty papieskie w drewnianym kościele w Mętkowie organizowane są przez miejscową Fundację Barka. Dlaczego właśnie w tej świątyni? W latach 1948-1949 wikarym był w niej Karol Wojtyła.

- Wszystko zaczęło się w 2003 roku. Wówczas przypadała 25. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Któregoś dnia mój syn, Artur, powiedział do mnie, że mamy w Mętkowie kościół papieski, a nic nie robimy z okazji jubileuszu. W związku z tym, że jest on muzykiem, wpadł na pomysł, żeby zorganizować tutaj koncert. Zaprosiliśmy Grzegorza Turnaua - opowiada Halina Sędzielarz z Fundacji Barka.

To ona zasugerowała termin tego muzycznego wydarzenia - 25 listopada, a więc w rocznicę pierwszej mszy, odprawionej w kościele przeniesionym do Mętkowa z Niegowici.

Wydawało się, że będzie to jednorazowe wydarzenie. Tym bardziej, że w następnych kilku latach nie było kontynuowane.

- W 2008 roku uznaliśmy, że może warto zrobić kolejny koncert. Tym razem zagrał Stanisław Soyka. Wszystkim bardzo się podobało. Mieszkańcom, przyjezdnym i władzom samorządowym. I tak od tego czasu to wydarzenie muzyczne organizowane jest co roku - mówi pani Halina.

Podczas tegorocznego, XIII Koncertu Papieskiego, w świątyni w Mętkowie wystąpi dziecięcy zespół muzyczny Arka Noego.

- Przymierzaliśmy się do niego już od kilku lat. Wreszcie się udało. To będzie zupełnie inny koncert, niż te poprzednie, ale na tej różnorodności nam przecież zależy - mówi Halina Sędzielarz.

Arka Noego powstała w 1999 r. Zespół prowadzi Robert Friedrich, gitarzysta - znany z występów w takich kapelach, jak: Luxtorpeda, KNŻ, Acid Drinkers, Turbo.

Koncert w osiemnastowiecznej, zabytkowej świątyni, gdzie Karol Wojtyła był wikariuszem, odbędzie się tradycyjnie 25 listopada (poniedziałek), w rocznicę pierwszej mszy odprawionej w kościele w Mętkowie.

Wstęp na to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ziemi chrzanowskiej jest bezpłatny. Występ rozpocznie się po mszy zaplanowanej na godz. 17.