Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Burmistrz Maciaszek niezadowolony z tego związku. Dron nie lata, a śmieci podrożeją. Czy ma na to wpływ?

22.11.2019 18:11 | 12 komentarzy | 6 823 odsłon | Alicja Molenda

Burmistrz Chrzanowa, w rocznicę swojego urzędowania oświadczył, że współpraca ZMGK nie układa się najlepiej i przygotował grunt pod niepopularną decyzję w sprawie podwyżki cen wywozu odpadów.

12
Burmistrz Maciaszek niezadowolony z tego związku. Dron nie lata, a śmieci podrożeją. Czy ma na to wpływ?
Dron na razie nad kominami Chrzanowa, Trzebini i Libiąża nie lata. Fot. Pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na pytanie pracownika telewizji samorządowej, skarżącego się na brak dostępu do informacji w sprawie cen śmieci w przyszłym roku, Robert Maciaszek odpowiedział na konferencji prasowej, że "nie jest rzecznikiem związku" i wyraził niezadowolenie z polityki informacyjnej ZMGK. To sytuacja dość ciekawa, bo burmistrz  zasiada przecież w jego władzach i jako szef największej gminy członkowskiej powinien mieć wpływ na funkcjonowanie związku. Zdradził jednakże, że decyzji zgromadzenia w sprawie cen śmieci trzeba się spodziewać w czwartek. Szykując grunt pod niepopularną decyzję, burmistrz dodał, że w niektórych gminach opłaty za wywóz śmieci wynoszą nawet 30 zł od osoby miesięcznie.

Robert Maciaszek przyznał, że kompletną porażką pomysłodawców, do których należy, jest podjęty wiosną temat międzygminnego ekopatrolu kojarzonego z dronem, który miał latać nad kominami Chrzanowa, Trzebini i Libiąża i sprawdzać, czym palimy. Tematem miał się zająć właśnie związek śmieciowy, któremu ochronę powietrza wpisano do statutu. Najwyraźniej jednak ZMGK odmówił podjęcia się roli koordynatora tego projektu. Maciaszek jest z tego powodu niezadowolony i mówi, że w tej sytuacji powietrzem zajmą się bezpośrednio gminy, jeszcze w tym roku, w grudniu. Stwierdził, że pieniądze na to są zarezerwowane. Nie podał jednak kosztów tej operacji, bo go jeszcze nie zna.

Do związku, o kórym mowa, należą trzy gminy: Chrzanów, Trzebinia i Libiąż. Jego zadaniem jest gospodarowanie  odpadami. Związek jest też właścicielem wodociągów komunalnych. Jest też mniejszościowym współwłaścicielem składowiska odpadów w Balinie, znanego pod nazwą ZGOK sp. z o.o. w Balinie. Ma w nim 18% udziałów, gmina Jaworzno 15%, a prywatna spółka Eneris 67%.

Głowy związkowców najbardziej zaprzątał  ostatnio przetarg na wywóz śmieci rozstrzygnięty za drugim podejściem i obliczanie nowej ceny ich odbioru od mieszkańców uwzględniającej cenę wywozu, cenę składowania i opłatę marszałkowską, która w 2020 roku poszybuje.

Związkiem śmieciowym kieruje zarząd, któremu przewodniczy Piotr Jaskólski. Członkami zarządu są: Andrzej Oczkowski, Włodzimierz Spitzer i Waldemar Wszołek.

Prace zarządu kontroluje zgromadzenie związku (przewodniczący Wacław Drozdowicz). Burmistrzowie Chrzanowa Robert Maciaszek i Trzebini Jarosław Okoczuk, są wiceprzewodniczącymi tego kontrolnego i uchwałodawczego organu mając realny wpływ na to co związek robi, a czego nie, m.in. na to, jakie podyktuje ceny za śmieci. Ten "wyrok" już w czwartek.