Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Podwyżka opłaty śmieciowej nieunikniona. O ile?

09.11.2019 13:00 | 29 komentarzy | 7 182 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Kwoty 1,5 mln zł większej od proponowanej przez związek gospodarki komunalnej, żąda jedyny oferent w przetargu na odbiór odpadów z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża. Decyzja, czy związek podpisze z nim umowę, zapadnie z końcem przyszłego tygodnia.

29
Podwyżka opłaty śmieciowej nieunikniona. O ile?
Otwarcie ofert w siedzibie związku gospodarki komunalnej w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ofertę złożyła ta sama firma, co w poprzednich dwóch przetargach, czyli Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI. Za odbiór i transport odpadów chce 10,3 mln zł w okresie od stycznia do końca sierpnia 2020 r. Związek wycenił usługę na 8,8 mln zł.

Nikt nie ma już wątpliwości, że opłata za odbiór odpadów poszybuje w górę. Otwartym pozostaje pytanie o skalę podwyżki. Zarząd związku nie wypowiada się na ten temat. Trwają jeszcze wyliczenia, bo na opłatę śmieciową składają się nie tylko koszty odbioru i transportu śmieci, ale także ich zagospodarowane na składowisku.

Z informacji „Przełomu" wynika, że koszty zagospodarowania także pójdą w górę. Obecnie ZGOK w Balinie pobiera 280 zł za tonę odpadów. Od nowego roku chce za tę usługę 390 zł za tonę.

Stawka nowej opłaty śmieciowej najwcześniej będzie ustalona z końcem listopada. Nieoficjalnie mówi się, że prawdopodobnie przekroczy kwotę 20 zł od osoby.