Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Zapłacą nawet 100 proc. przy zakupie kotła

22.10.2019 15:32 | 5 komentarzy | 10 923 odsłon | Tadeusz Jachnicki

12,2 proc. mieszkańców Polski żyje w tzw. ubóstwie energetycznym. „Stop Smog" to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany pieców, przeznaczony dla całych gmin, który ma się przyczynić do rozwiązania tego problemu.

5
Zapłacą nawet 100 proc. przy zakupie kotła
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program ma być wsparciem dla tych, którzy nie są w stanie finansowo podołać kosztom ocieplania swoich domów lub wymiany „kopciuchów" na kotły przyjazne środowisku. Zakłada nawet stuprocentowe dofinansowania w przypadku najuboższych mieszkańców.

Dofinansowaniem zostaną objęte m.in. wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej albo gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku, a więc ociepleniu ścian i stropów, wymianie okien i drzwi.
Pieniądze w programie „Stop Smog" pochodzą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a gminy składają wnioski w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Wypłacone zostaną bezpośrednio gminom, które mają zawierać z mieszkańcami umowy na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych. W przypadku miejscowości do 100 tys. mieszkańców wkład własny gminy powinien wynieść 30 proc. kosztów.