Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Ten kamień upamiętnia policjanta, który zginął na służbie

20.10.2019 11:00 | 3 komentarze | 7 471 odsłon | Marek Oratowski

W lesie na wyjeździe z Libiąża w stronę Grobli stoi obelisk poświęcony policjantowi Józefowi Skotnickiemu.

3
Ten kamień upamiętnia policjanta, który zginął na służbie
Obelisk został odnowiony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na obelisku widnieje napis: „Józef Skotnicki, przod. P.P, zginął na posterunku 21.4.23 r. Cześć jego pamięci". Kim był i jak zginął?

- Skotnicki był libiąskim policjantem. W kwietniu 1923 roku w okolicach Libiąża grasowała banda złodziei. Napadli na plebanię, gdzie zrabowali dość cenne rzeczy. Zdaje się, że było to w Imielinie albo Chełmie Śląskim. Uciekając zatrzymali się w libiąskiej gospodzie u Szmigla. Prawdopodobnie to dzisiejsza hurtownia papierosów przed Agatem w Libiążu. Tam zostali rozpoznani i zaczęła się na nich obława. Próbowali uciec na Śląsk w kierunku Byczyny. W pobliżu miejsca, gdzie stoi obelisk, wywiązała się strzelanina i jeden ze złodziei został ranny. Upadł na brzuch. Kiedy Skotnicki zbliżył się do niego, ten nagle odwrócił się i strzelił do niego, zabijając go na miejscu. Jest pochowany na libiąskim cmentarzu - opowiada miłośnik lokalnej historii Paweł Siuda z Libiąża.

Jest pozytywnie zaskoczony tym, że obelisk niedawno został wyczyszczony, a litery na nim odnowione. Wokół niego została ułożona kostka brukowa, a zasłaniające go krzaki wycięto.