Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Goście z Azji odwiedzili powiat chrzanowski

14.10.2019 15:31 | 2 komentarze | 3 118 odsłony | Grażyna Kaim

Czworo dziennikarzy z Tadżykistanu w Azji Środkowej gościło w redakcji „Przełomu" i na ziemi chrzanowskiej. Przyglądali się ostatnim chwilom kampanii wyborczej, obserwowali funkcjonowanie niektórych instytucji publicznych i codzienne życie mieszkańców.

 

2
Goście z Azji odwiedzili powiat chrzanowski
Dziennikarze z Tadżykistanu mieli okazję zobaczyć m.in. Zakład Karny w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogromne wrażenia zrobiła na nich wielka powiatowa impreza - Dzień Seniora. Nie tylko się jej przyglądali, ale też na niej bawili.

Mieli okazję porozmawiać z kandydatami do sejmu - Adamem Potockim oraz z Krzysztofem Kozikiem. Ze starostą Andrzejem Urygą rozmawiali o funkcjonowaniu powiatu, a burmistrza Libiąża Jacka Latkę wypytywali, czy nie zamierza pójść wyżej i zostać... polskim prezydentem. Do czego ich zdaniem świetnie by się nadawał.

Goście z Azji odwiedzili chrzanowską bibliotekę i spotkali się z licealistami z I LO na lekcji języka rosyjskiego. Zobaczyli również Zakład Karny w Trzebini, a z jego dyrektorem Tomaszem Wacławkiem rozmawiali o systemie penitencjarnym w Polsce i innych europejskich krajach.

Tadżyccy dziennikarze przyjechali do redakcji "Przełomu" w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych "Dziennikarskie wybory - doświadczenia Polski dla Tadżykistanu" - program RITA - Przemiany w Regionie.

Program ten wspiera demokratyczne, społeczne i gospodarcze przemiany w krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej w zakresie problemów społecznych, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości, dziedzictwa kulturowego, rozwoju i wsparcia trzeciego sektora, rozwoju i wsparcia samorządu lokalnego, rozwoju nowoczesnych i niezależnych mediów.

Nasi goście z Tadżykistanu to: Zaynura Barotova - studentka dziennikarstwa oraz dziennikarze: Madina Saidshoeva, Amonzhon Makhkmadov, Firdavs Abdujalilov.

Jakie są ich wrażenia z pobytu w Polsce? Co myślą o Polakach i czy ich wcześniejsze wyobrażenia o naszym kraju pokrywają się z tym co tu zobaczyli? O tym przeczytacie w najbliższym papierowym wydaniu gazety, który będzie w sprzedaży już 16 października.


Projekt "Dziennikarskie wybory - doświadczenie Polski dla Tadżykistanu" jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA - Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.


Ludzie:

Krzysztof Kozik

Krzysztof Kozik

Związkowiec, polityk z Libiąża