Grzybicze zapalenie gardła nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Nietrudno pomylić je z anginą ropną czy też klasycznym przeziębieniem - w trakcie przebiegu grzybicy także pojawia się gorączka, ogólne osłabienie, powiększenie migdałków czy też obrzęk i bolesność węzłów chłonnych. Postawienie odpowiedniego rozpoznania jest jednak niezwykle ważne, ponieważ pozwala wprowadzić skuteczną terapię - co zatem warto wiedzieć o grzybicy gardła i jak ją leczyć?
Źródłem choroby najczęściej są drożdżaki Candida albicans. Co jednak istotne, ich obecność we florze bakteryjnej sama w sobie nie stanowi patologii - około 70 proc. populacji jest ich nosicielami. Dopiero w momencie osłabienia odporności organizmu i związanych z tym zaburzeń we wspomnianej florze bakteryjnej dochodzi do nadmiernego namnażania się patogenów, czego skutkiem jest właśnie grzybica. Warto przy tym zaznaczyć, że może dotykać różnorakich obszarów - nie tylko dróg oddechowych.
Jeżeli dotyczy Cię jeden lub więcej z wymienionych wyżej czynników, a do tego pojawiają się objawy wskazujące na grzybicę gardła, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą (rekomendowana jest przede wszystkim wizyta u laryngologa). Diagnostyka może wymagać dodatkowych badań, tj. wykonania posiewu wymazu z gardła i migdałków podniebiennych. Początkowo jednak lekarz oceni stan węzłów chłonnych, migdałków oraz oczywiście gardła. W przypadku grzybicy może pojawić się:
Warto zaznaczyć, że grzybica gardła może przebiegać zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej, w której objawy będą miały mniejsze nasilenie, a zamiast gorączki pojawi się raczej lekko podwyższona temperatura. Nie wyklucza to jednak konieczności podjęcia odpowiedniej diagnostyki, a następnie terapii.
Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, które działają przyczynowo. Są to preparaty przeciwgrzybicze, czyli antymikotyki. Wśród nich znajdują się:
Co jednak ważne, zanim lekarz przepisze konkretny środek, rekomendowane jest wykonanie antymykogramu. To badanie pozwalające określić, do zakażenia jakim konkretnie drożdżakiem doszło, a co za tym idzie, na który lek dany szczep grzybów będzie szczególnie wrażliwy. Biorąc pod uwagę formę aplikowania tego typu farmakoterapii, możliwe jest stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych zarówno pod postacią pastylek do ssania, aerozoli, jak i płynów do płukania gardła.
Dodatkowe wsparcie mogą przynieść też np. woda utleniona i jodyna, które nie tylko wesprą działanie przeciwgrzybicze wymienionych wcześniej farmaceutyków, lecz także zadziałają antyseptycznie. Pomocne (zwłaszcza w ostrych stanach) może okazać się także podawanie preparatów łagodzących objawy - najczęściej bazują na paracetamolu lub ibuprofenie. Zmniejszają stan zapalny, mają właściwości przeciwbólowe oraz obniżające gorączkę. Jeśli zaś chodzi o symptomy ze strony gardła, warto postawić na środki zawierające np. benzydaminę. Substancja ta wspiera miejscowe łagodzenie bólu, do tego działa też antyseptycznie oraz przeciwobrzękowo.
Co istotne, w przypadku terapii grzybiczego zapalenia gardła należy uzbroić się w cierpliwość. Leczenie grzybicy jest zazwyczaj długotrwałe i trzeba kontynuować je nawet, gdy dokuczliwe objawy już ustąpią. Warto jednak doprowadzić terapię do końca - zbagatelizowana grzybica może wywołać poważne powikłania, w tym także infekcje ogólnoustrojowe. Nie warto ryzykować!
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz