Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Ból gardła w nocy - jak zwalczyć?

18.09.2019 14:38 | 0 komentarzy | 6 720 odsłon | red

Materiał promocyjny

Ból gardła w nocy i nad ranem może być wywoływany przez wiele czynników, do których należą infekcje, podrażnienia, alergia, a nawet choroby niezwiązane z gardłem. W trakcie nocy dochodzi do wysuszenia błony śluzowej, dlatego też ból jest szczególnie odczuwalny w nocy i nad ranem. Zobacz, jakie mogą być przyczyny bolącego gardła po nocy i jak zwalczyć ten objaw!

0
Ból gardła w nocy - jak zwalczyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego gardło boli najbardziej w nocy i rano?

Ostry ból gardła, który często utrudnia sen oraz zniechęca do porannego wstania z łóżka, najczęściej wynika z zaostrzenia stanu zapalnego właśnie w trakcie nocy. Powodem jest przede wszystkim słabsze nawilżenie gardła – w nocy mniej pijemy oraz rzadziej przełykamy ślinę. Co więcej, w trakcie nocy spowolnieniu ulega naturalne oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, która kolejno podrażnia błony śluzowe.

W trakcie snu zwykle oddychamy przez usta, co dodatkowo wysusza gardło i nasila dolegliwości bólowe. Warto wspomnieć, że za nasilone oddychanie przez usta mogą odpowiadać nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej. Wówczas utrudniony przepływ powietrza wymusza oddychanie przez usta, a tym samym powoduje wysuszenie gardła.

Ponadto, w trakcie infekcji, czy to bakteryjnej, czy grzybiczej lub wirusowej, w nocy nie przyjmujemy leków, co również ma wpływ na odczuwanie silnego bólu gardła, zwłaszcza nad ranem.

Ból gardła w nocy – co jeszcze go wywołuje (przyczyny)

Jeśli dokucza nam przewlekły ból gardła tylko w nocy i rano, być może przyczyną nie jest infekcja, a nadmierne wysuszenie śluzówki. Problem ten często dotyka nas w okresie zimowym, kiedy znacznie spada wilgotność powietrza. Istnieją również inne czynniki, które mogą powodować podrażnienia gardła, a są to m.in.:

  • palenie papierosów lub przebywanie w pomieszczeniach zadymionych;
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych;
  • spożywanie małej ilości płynów;
  • podrażnienia mechaniczne, np. jedzenie twardych posiłków;
  • spożywanie ostrych przypraw lub picie zbyt ciepłych napojów.

Ból gardła nasilający się w nocy i nad ranem może również wynikać z alergii. Problem dotyczy szczególnie osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa. Wówczas wydzielina wytwarzana po kontakcie z alergenem spływa na tylną ścianę gardła właśnie w trakcie snu, kiedy przyjmujemy pozycję leżącą. W konsekwencji poza objawami alergii często dokucza nam również ból gardła rano i w nocy. Zdarza się również, że ból gardła może pojawić się po zjedzeniu pokarmu, na który jesteśmy uczuleni.

Ból gardła w nocy może być także objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Zwykle ta choroba kojarzy się jedynie z silną zgagą, jednak warto pamiętać, że cofająca się treść pokarmowa podrażnia błony śluzowe gardła. Dolegliwość zwykle nasila się właśnie w nocy, ponieważ pozycja leżąca sprzyja cofaniu się soków żołądkowych w kierunku górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Ból gardła w nocy i rano – jak go zwalczyć?

Jak widać, nocny ból gardła może mieć różne przyczyny, dlatego też, żeby ustalić odpowiednie leczenie, konieczne jest wcześniejsze postawienie diagnozy. Ważne w tym przypadku jest to, czy ból gardła w nocy jest jedynym objawem. Jeśli dodatkowo mamy gorączkę, katar, kaszel, czy obserwujemy zaczerwienienie gardła bądź niepokojące zmiany na błonie śluzowej, należy udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej jest to infekcja.

W przypadku, gdy poranny ból gardła wynika z alergii lub choroby refluksowej, konieczne jest jednoczesne stosowanie preparatów łagodzących daną przypadłość.

Bez względu jednak na przyczyny bólu gardła, zawsze należy zadbać o odpowiednie nawilżenie oraz regenerację podrażnionej błony śluzowej. Pomocne mogą okazać się  tabletki na bazie naturalnych składników, a także domowe sposoby:

  • duża ilość wody;
  • napój z miodu i cytryny;
  • napar z siemienia lnianego;
  • wietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy;
  • unikanie dymu tytoniowego.

Materiał promocyjny