Ciepło bijące od kominka jest przyjemne i zapewnia przytulną atmosferę. Jednak wybór odpowiedniego do danego wnętrza modelu zależy od różnych czynników. Przede wszystkim trzeba określić materiał, z jakiego wykonano wkład kominkowy. Poniżej prezentujemy kominki stalowe i żeliwne.
Kominek to popularny i niedrogi pomysł na dodatkowy rodzaj ogrzewania wnętrza. Wytwarza ciepło, wprowadza przytulny nastrój, jest ozdobą salonu i skupia życie rodzinne. Jaki jednak typ kominka - a konkretnie wkładu - warto wybrać? Kominki stalowe i żeliwne mają zarówno zalety, jak i wady - szczegóły poniżej.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w budynku. Mimo to jest chętnie wybierany do salonu, gdzie przede wszystkim pełni funkcję praktyczną, ale również ozdobną. Wybierając konkretny model, trzeba pamiętać, że idealny kominek musi łączyć te dwie funkcje i odpowiadać na potrzeby konkretnego domu.
Jednym z rodzajów wartych uwagi są kominki stalowe. Wkład takiego modelu jest odporny na zmiany temperatury oraz efektywnie akumuluje ciepło produkowane w trakcie procesu spalania drewna. Ma też prosty design, dlatego też takie modele są chętnie wybierane do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.
Stalowe wkłady nie akumulują ciepła w takim stopniu jak ich żeliwne odpowiedniki. Nowoczesne korpusy są jednak produkowane z płyt stalowych - w ich środku znajdują się kształtki szamotowe lub z wermikulitu, które dodatkowo akumulują ciepło, gdyż wyróżniają się wyższą pojemnością cieplną od żeliwa.
Co więcej, elementy te można szybko i bez problemu wymienić w razie potrzeby - są kruche i mogą pękać, ale ich naprawa nie jest problematyczna. Dla kominków tego typu charakterystyczne są też systemy poprawiające spalanie - warto dodać, że nie są one stosowane w tradycyjnych kominkach żeliwnych.
Płyty żeliwne wyróżniają się dużą grubością, dzięki której skuteczniej akumulują ciepło niż kominki stalowe. W komorze kominka umieszcza się jedynie wkłady żeliwne - dodatkowe elementy nie są potrzebne. Mają one ozdobną formę i sprawdzą się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu rustykalnym.
Niezależnie od rodzaju urządzenia ważny jest solidnie wykonany korpus. Jeśli jego ścianki będą cienkie, dojdzie do naprężeń, które w kominkach stalowych przybiorą formę odkształceń, a żeliwnych - pęknięć. Zanim wybierzesz kominek, ustal swoje potrzeby, poznaj możliwości konkretnych modeli, sprawdź sprawność wkładu - polecamy nie niższą niż 70 proc., a także moc grzewczą.
Sprawdź też: kratki.com/sklep/pl/category/53/piece-stalowe
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz