Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kominek z wkładem stalowym lub żeliwnym - który wybrać?

21.08.2019 12:06 | 0 komentarzy | 1 526 odsłona | red

Materiał promocyjny

Ciepło bijące od kominka jest przyjemne i zapewnia przytulną atmosferę. Jednak wybór odpowiedniego do danego wnętrza modelu zależy od różnych czynników. Przede wszystkim trzeba określić materiał, z jakiego wykonano wkład kominkowy. Poniżej prezentujemy kominki stalowe i żeliwne.

0
Kominek z wkładem stalowym lub żeliwnym - który wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kominek to popularny i niedrogi pomysł na dodatkowy rodzaj ogrzewania wnętrza. Wytwarza ciepło, wprowadza przytulny nastrój, jest ozdobą salonu i skupia życie rodzinne. Jaki jednak typ kominka – a konkretnie wkładu – warto wybrać? Kominki stalowe i żeliwne mają zarówno zalety, jak i wady – szczegóły poniżej.

Kominek w salonie - praktyczny i dekoracyjny

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w budynku. Mimo to jest chętnie wybierany do salonu, gdzie przede wszystkim pełni funkcję praktyczną, ale również ozdobną. Wybierając konkretny model, trzeba pamiętać, że idealny kominek musi łączyć te dwie funkcje i odpowiadać na potrzeby konkretnego domu.

Kominki stalowe

Jednym z rodzajów wartych uwagi są kominki stalowe. Wkład takiego modelu jest odporny na zmiany temperatury oraz efektywnie akumuluje ciepło produkowane w trakcie procesu spalania drewna. Ma też prosty design, dlatego też takie modele są chętnie wybierane do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Stalowe wkłady nie akumulują ciepła w takim stopniu jak ich żeliwne odpowiedniki. Nowoczesne korpusy są jednak produkowane z płyt stalowych – w ich środku znajdują się kształtki szamotowe lub z wermikulitu, które dodatkowo akumulują ciepło, gdyż wyróżniają się wyższą pojemnością cieplną od żeliwa.

Co więcej, elementy te można szybko i bez problemu wymienić w razie potrzeby – są kruche i mogą pękać, ale ich naprawa nie jest problematyczna. Dla kominków tego typu charakterystyczne są też systemy poprawiające spalanie – warto dodać, że nie są one stosowane w tradycyjnych kominkach żeliwnych.

Kominki żeliwne

Płyty żeliwne wyróżniają się dużą grubością, dzięki której skuteczniej akumulują ciepło niż kominki stalowe. W komorze kominka umieszcza się jedynie wkłady żeliwne – dodatkowe elementy nie są potrzebne. Mają one ozdobną formę i sprawdzą się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu rustykalnym.

Co zatem wybrać?

Niezależnie od rodzaju urządzenia ważny jest solidnie wykonany korpus. Jeśli jego ścianki będą cienkie, dojdzie do naprężeń, które w kominkach stalowych przybiorą formę odkształceń, a żeliwnych – pęknięć. Zanim wybierzesz kominek, ustal swoje potrzeby, poznaj możliwości konkretnych modeli, sprawdź sprawność wkładu – polecamy nie niższą niż 70 proc., a także moc grzewczą.

Sprawdź też: kratki.com/sklep/pl/category/53/piece-stalowe

Materiał promocyjny