Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jak ułożyć kostkę brukową? Praktyczne porady i przykłady wzorów

29.07.2019 14:51 | 0 komentarzy | 5 430 odsłon | red

Materiał promocyjny

Kostka brukowa jest obecnie chyba najpopularniejszym materiałem, który służy do konstruowania przydomowej ścieżki w ogrodzie, chodników, podjazdów czy tzw. “opaski” wokół domu. Cała tajemnica tej popularności zawiera się z jednej strony w jej charakterystycznych właściwościach, takich jak wytrzymałość, z drugiej – w relatywnie prostym układaniu i korzystnej cenie realizacji inwestycji. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki dotyczące procesu układania kostki brukowej, a także przykładowe wzory, jakimi można posłużyć się planując stylistykę danych nawierzchni z kostki brukowej.

0
Jak ułożyć kostkę brukową? Praktyczne porady i przykłady wzorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego kostka brukowa? Co dokładnie sprawia, że jest ona dobrym materiałem pod ścieżki, chodniki czy podjazdy? Przede wszystkim chodzi o poziom wytrzymałości. W przypadku kostki brukowej jest on bardzo wysoki, głównie jeśli chodzi o ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz. Kostka brukowa jest ponadto materiałem, który odznacza się szybkim i prostym czyszczeniem, a także nieskomplikowaną i niezbyt czasochłonną konserwacją. Ponadto kostka, jeśli jest  umiejętnie dobrana do stylu przydomowego otoczenia, w wydatny sposób potrafi podnieść jego walory estetyczne.

Krok po kroku: jak ułożyć kostkę brukową?

Przejdźmy od razu do poszczególnych etapów układania kostki brukowej. Jak wspomnieliśmy powyżej, proces ten nie jest specjalnie skomplikowany. Jednak nie znaczy to, że jest całkiem prosty i każdy laik będzie w stanie wykonać go bez przygotowania. Przede wszystkim wymaga on wielkiej precyzji, aby poszczególne elementy chodnika czy podjazdu nie przekształciły się w estetycznego potworka. Dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze do układania kostki brukowej można sprowadzić wykwalifikowaną w podobnych pracach ekipę budowlaną. W każdym razie – jak zaraz zobaczymy – ułożenie kostki, przy odrobinie chęci, nie jest zadaniem niewykonalnym.

Dobór materiału – wzór i grubość kostki brukowej

Na początku należy oczywiście wybrać i przygotować materiał, który będzie wykorzystany do prac. Zadanie z pozoru najprostsze, choć często bywa trudniejsze, niż może się wydawać. Stylistyka kostki oraz jej kolor powinny zgrywać się ze stylistyką całego domu i otoczenia. Na temat przykładowych wzorów kostki brukowej będziemy pisać w drugiej części tego artykułu. W tym miejscu zaznaczamy tylko szczególną wagę tego podstawowego etapu prac, który również warto konsultować z ekspertami. Niniejszy punkt obejmuje też między innymi dokładne sprawdzenie zakupionego materiału w celu uniknięcia ewentualnych przykrych niespodzianek po rozpoczęciu prac – o czym wiele osób po prostu zapomina.

W przeciwieństwie do stylistyki, dobór grubości kostki brukowej powinien być już prostszy, jako że wiemy, do czego konstruowana powierzchnia będzie służyła. Jeśli układamy kostkę brukową z myślą o ścieżkach, chodnikach (ruch pieszy) czy podjazdach (pojazdy do 3,5 ton), kostka o grubości 6 cm w zupełności nam wystarczy. Jeśli zaś zakładamy, że po powierzchni będą poruszać się pojazdy cięższe, przekraczające 3,5 tony, wówczas grubość kostki powinna wynosić od 8 do 10 cm. Dekoracyjne elementy z kostki brukowej spokojnie mogą mieć 4 cm grubości.

Przygotowanie nawierzchni: korytowanie i profilowanie

Kolejnym etapem pracy będzie odpowiednie przygotowanie podłoża pod układanie kostki brukowej. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów i wytyczeniu granic powierzchni, przystępujemy do kopania ziemi pod konstrukcję. Proces ten odbywa się przy pomocy specjalnego sprzętu (koparki czy minikoparki – oczywiście w zależności od wielkości powierzchni, na której odbywają się prac ce). Jak głęboko trzeba kopać? W zależności od przeznaczenia: od 25 do 50 cm. W miejscach, gdzie montowane będą krawężniki i obrzeża, wykop będzie nieco głębszy (o około 10 cm).

Podbudowa kostki brukowej – dlaczego jest taka istotna?

Następnym, niezwykle ważnym krokiem jest przygotowanie podbudowy - to kluczowy element trwałości nawierzchni. Dlaczego jest ona taka ważna? Przede wszystkim odpowiada za stabilność ułożonej nawierzchni – dzięki niej kostka brukowa nie będzie rozchodziła się na wszystkie strony w czasie użytkowania. Warstwa podbudowy pełni jednak jeszcze jedną istotną funkcję – zapewnia odpowiedni odpływ wody. Jakich materiałów używa się do podbudowy? Najczęściej są to żwir, żużel, grys czy tłuczeń, czasem również piasek z betonem. Grubość podbudowy zależy od użytkowania nawierzchni: dla ścieżek czy chodników powinna mieć ona nie mniej 15-20 cm, dla podjazdów 25-40 cm. Boisz się, że nie poradzisz sobie z wykonaniem podbudowy? Tu także mogą pomóc specjaliści.

Układanie kostki brukowej i prace końcowe

Po położeniu podbudowy należy jeszcze zamontować elementy oporowe (obrzeża, krawężniki, palisady itp.), a samą podbudowę przykryć podsypką z drobnego kruszywa (najczęściej piasek o frakcji do 2 mm) o grubości od 3 do 5 cm dla wyrównania powierzchni – i wówczas można przejść już do układania kostki brukowej. Przy procesie układania kolejnych elementów musimy pamiętać, aby ściśle do siebie przylegały, ale z zachowaniem szczelin, które na późniejszym etapie wypełnia się piaskiem. Problemem może być też odcień kostek pochodzących z różnych partii produkcyjnych. W tym celu dobrze jest mieszać układany materiał z przynajmniej trzech palet danego produktu.

Prace końcowe przy układaniu kostki brukowej będą obejmować wypełnienie spoin oraz zagęszczenie powierzchni. Spoinowanie jest niezwykle ważne – ma na celu zapobieganie przed przemieszczaniem się poszczególnych elementów. Do spoinowania można użyć różnych materiałów, najczęściej jednak jest to piasek. Po oczyszczeniu powierzchni należy jeszcze ubić kostkę, czyli zagęścić ją przy użyciu wibratora płytowego. Ważna uwaga: zarówno spoinowanie, jak i zagęszczanie to etapy, które trzeba bezwzględnie przeprowadzić na sucho.

Wzory z użyciem kostki brukowej

W zakresie wzorów, jakie można układać z wykorzystaniem kostki brukowej, mamy praktycznie nieograniczone możliwości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach kostka brukowa nie musi być estetycznie nudna. Wprost przeciwnie. Wystarczy na przykład spojrzeć na kostkę brukową Pavimo w katalogu Semmelrock, choćby w klasycznych i bardzo eleganckich kolorach tramonto i marrone, chłodniejszych ventana i silva czy w końcu cieplejszych, jak canello.

Ponadto na blogu Semmelrock kwestię wzorów i stylistyki podejmują eksperci w swoich tekstach dotyczących układania kostki brukowej:

– Ze zwykłej, prostokątnej kostki w szarym kolorze, można ułożyć interesującą jodełkę lub wzór w cegiełkę. Korzystając z kostek różnokształtnych, możemy pokusić się o utworzenie falowanych linii, geometrycznych figur lub motywów florystycznych, a także napisów. Stworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych wzorów sprawi, że obejście naszego domu nabierze niecodziennego charakteru – można przeczytać na stronie www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/czy-wiesz-jak-ulozyc-kostke-brukowa-porady-i-wzory/.

Kostka brukowa może mieć więc różne oblicza, które zależą nie tylko od konkretnej kompozycji, ale również od precyzji jej ułożenia. Przykładając jednak wagę do każdego z tych elementów można otrzymać kapitalny efekt estetyczny. Na tym polu, jak również w kwestii praktycznego użytkowania, kostka brukowa na pewno nas nie zawiedzie.

Źródło grafiki: www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/czy-wiesz-jak-ulozyc-kostke-brukowa-porady-i-wzory/

Materiał promocyjny