Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W Chrzanowie 500+ nie działa. Młodzi tu nie wracają. Dlaczego?

06.07.2019 21:00 | 67 komentarzy | 16 074 odsłon | Alicja Molenda

Wszyscy mówią, że miasto się wyludnia i starzeje, a statystyki to tylko potwierdzają. Jest na to sposób?

67
W Chrzanowie 500+ nie działa. Młodzi tu nie wracają. Dlaczego?
Chrzanów częściej żegna niż wita
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ciągu 20 lat w gminie ubyło 8 tys. mieszkańców. Od 2013 r. utrzymuje się ujemny przyrost naturalny. Liczba urodzeń w roku 2018 była o 48 mniejsza niż w roku 2017, co oznacza, że zachęty socjalne niespecjalnie sprzyjają prokreacji. W ub. roku w ramach programu 500+ gmina wypłaciła rodzinom 21 mln zł. Nie zadziałało specjalnie.

Chrzanów, zdaniem naukowców,  jest w gronie miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i czeka na ratunek. W podbnej sytuacji jest wiele miasteczek w Polsce, ale skupmy się na lokalnym podwórku.

Burmistrz Robert Maciaszek zauważył, że młodzi wyjeżdząją z Chrzanowa na studia i do pracy, i nie wracają. Zapowiada, że niebawem ogłosi specprogram mający zaradzić złej sytuacji demograficznej i wyludnianiu się gminy. Co chcielibyście mu w tej sprawie doradzić?

Zapraszamy do dyskusji także naszych Czytelników zza granicy i tych chrzanowian, którzy osiedlili się w innych miastach Polski. Jak widzicie Chrzanów z odległej perspektywy? Co mogłoby Was zachęcić do powrotu?

Więcej o sytuacji demograficznej Chrzanowa w bieżącym wydaniu "Przełomu" w materiale "Miasto seniorów i samotnych kobiet".