Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zakaz wprowadzania psów do parku nielegalny?

06.07.2019 06:06 | 9 komentarzy | 4 127 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Coraz więcej właścicieli czworonogów kwestionuje zakaz wprowadzania psów do parku miejskiego w Chrzanowie. - To nielegalne - mówią, powołując się na orzeczenia sądów administracyjnych. W niektórych miastach w Polsce np. w Lublinie, takie zakazy już uchylono.

9
Zakaz wprowadzania psów do parku nielegalny?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakaz wprowadzania psów do parku miejskiego w Chrzanowie jest zapisany w regulaminie. Zdaniem właścicieli psów, gmina przekracza swoje kompetencje, ograniczając ich prawo do poruszania się w przestrzeni publicznej.

- Zakaz jest zupełnie bezsensowny. Można chodzić z psem zatłoczoną ulicą, ale nie można z nim wejść do parku. Władza powinna egzekwować od właścicieli psów, by sprzątali po swoich czworonogach, a nie zakazywać im wchodzenia do parku - uważa Stanisław Jamrozik.

Tego samego zdania jest Halina Stiżak-Sołtyk.
- Zamiast zakazywać wejścia do parku, urząd powinien zadbać o większą liczbę koszy na psie odchody - stwierdza.

Czy można zakazywać właścicielom psów wejścia np. do parku miejskiego ze swym czworonogiem?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Z odpowiedzi przesłanej "Przełomowi" przez Annę Kabulską z zespołu prasowego biura RPO wynika, że prawo nie pozwala na uchwalenie generalnego zakazu wprowadzania zwierząt na określony teren. Można zaś zobowiązywać właścicieli psów, aby w takich miejscach trzymali je na smyczy i po nich sprzątali.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.