Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Tradycyjne CV może już nie wystarczyć – czego oczekują rekruterzy?

04.07.2019 11:47 | 1 komentarz | 4 673 odsłony | red

Materiał promocyjny

Gdy chcemy zmienić miejsce zatrudnienia, pierwszym krokiem do tego zaraz po podjęciu decyzji jest napisanie CV. Niekiedy także na stanowiska specjalistyczne, jak i kierownicze wymagany może być list motywacyjny.

1
Tradycyjne CV może już nie wystarczyć – czego oczekują rekruterzy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Typowe dokumenty aplikacyjne tylko z pozoru wydają się proste do napisania. Jednak w praktyce wiele osób może napotkać problemy związane z ich stworzeniem w prawidłowy sposób, a także dopasowaniem rodzaju CV do danego stanowiska. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów CV, które opisujemy poniżej.

Różne rodzaje CV, na różne stanowiska

Tworząc CV, należy dobrać je przede wszystkim do swoich kwalifikacji, doświadczenia i wymagań stawianych przed kandydatem przez przyszłych pracodawców.

  • CV nowoczesne – jest to rodzaj dokumentu, który polecany jest dla osób mających już za sobą rozpoczętą karierę zawodową. W jego skład wchodzą nowoczesne elementy, takie jak przekierowania do portali społecznościowych typu Linkedin. Skupia się w nim przede wszystkim na osiągnięciach i doświadczeniu zawodowym. W przejrzysty sposób skupia kluczowe kwestie i daje jasny obraz doświadczenia dla rekrutera.
  • CV chronologiczne – układ tego dokumentu charakteryzuje się odwróconą chronologią, co oznacza, że opisuje się w nim wszystko od najwcześniej osadzonych w czasie wydarzeń, po te najbardziej oddalone. W praktyce oznacza to, że na górze zostanie umieszczona jako pierwsza informacja o ostatnim zajmowanym stanowisku, a na samym końcu ukończone szkoły. Ten rodzaj CV jest przejrzystym przedstawieniem ścieżki kariery i wygląda bardzo profesjonalnie.
  • CV funkcjonalne – w tym rodzaju dokumentu aplikacyjnego największą wagę przykłada się do umiejętności i kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. Mniej kluczowe jest tutaj doświadczenie czy też etapy edukacji. To najlepsza forma aplikacji dla osób, które posiadają luki w zatrudnieniu lub osób bez doświadczenia zawodowego.
  • CV kreatywne – ten rodzaj CV pozwala puścić wodze fantazji, nie musi być wykonywany na tradycyjnej kartce papieru, a jego głównym zadaniem jest możliwość pokazania swojej kreatywności. Jest ono najczęściej stosowane przez pracowników branż związanych z marketingiem i mediami; grafików, copywriterów, PR-owców i innych. Przyciąga uwagę rekrutera i nie pozwala przejść obojętnie. Przy tym rodzaju CV warto wspomnieć o modnej ostatnio aplikacji w formie video, prezentującej danego kandydata: to także kreatywna opcja, doceniania zwłaszcza w branżach związanych z obrazem i nowymi mediami.
  • CV europejskie – to dokument najczęściej wykonany w języku angielskim, który ma odpowiadać na potrzeby rekrutacji w firmach zagranicznych. Powinno ono zawierać takie elementy, jak dane personalne, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, znajomość języka obcego i informację o prawie jazdy.

List motywacyjny

Listy motywacyjne są niestety coraz bardziej pomijaną formą dokumentów aplikacyjnych. Szkoda, ponieważ pozwalają zawrzeć w nich informacje, o jakich nie znalazło się miejsce w CV.  Oczywiście, jeżeli pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego, nie warto pisać go specjalnie do każdej oferty, . Natomiast gdy jest on wymagany, lepiej poświęcić trochę czasu, by napisać dobry list motywacyjny i dodać go do swojej aplikacji. Jak podkreślają eksperci z Aplikuj.pl, wymaganie tego dokumentu to test nie tylko pióra i umiejętności odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby, mówi także, jak bardzo zależy nam na zatrudnieniu i jak podchodzimy do zadań już na etapie rekrutacji.

Materiał promocyjny