Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Jerzyki patentem na walkę z komarami?

19.06.2019 09:00 | 6 komentarzy | 6 776 odsłon | Marek Oratowski

Libiąska radna Agnieszka Siuda zaproponowała zakładanie w gminie budek lęgowych dla jerzyków. Te ptaki żywią się m.in. komarami.

6
Jerzyki patentem na walkę z komarami?
Agnieszka Siuda postuluje odkomarzanie przeprowadzać w przyszłości siłami natury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Propozycja padła na wtorkowej sesji libiąskiej rady miejskiej.

- Dobrze, że jest decyzja o przeprowadzeniu oprysków. Moim zdaniem gmina powinna też zainwestować w budki lęgowe dla jerzyków. Można je zamontować na szkołach, przychodniach zdrowia. Jeden taki ptak jest w stanie zjeść dziennie 20 tysięcy owadów. Żadne odkomarzanie nie da takiego efektu - tłumaczyła Agnieszka Siuda.

Jej zdaniem przedstawiciele gminy powinni też upominać mieszkańców mających niewykoszone działki, które tym samym często stają się wylęgarnią komarów.

- Budki lęgowe na szkołach i budynkach użyteczności publicznej mamy pozakładane, bo przy okazji ich termomodernizacji był taki wymóg. Być może trzeba jeszcze zwiększyć ich liczbę. Natomiast jeśli chodzi o wykaszanie, to co roku wysyłamy w tej sprawie dziesiątki pism. Ubolewam jednak nad tym, że po zmianie przepisów w 2005 roku nie mamy prawa tego nakazać lub nałożyć kary w razie nie zastosowania się do polecenia. Obecnie możemy tylko o to prosić, z różnym skutkiem - odpowiedział burmistrz Jacek Latko.