Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziesięć lat temu klub piłkarski z Alwerni odniósł historyczny sukces (ZDJĘCIA)

13.06.2019 22:10 | 0 komentarzy | 5 767 odsłon | Michał Koryczan

Remis ze Szreniawą Nowy Wiśnicz wystarczył. Na kolejkę przed końcem sezonu MKS Alwernia wywalczył awans do trzeciej ligi. Wszystko działo się 13 czerwca 2009 roku.

0
Dziesięć lat temu klub piłkarski z Alwerni odniósł historyczny sukces (ZDJĘCIA)
Podczas meczu MKS Alwernia - Puszcza Niepołomice, już na szczeblu trzeciej ligi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To były znakomite czasy założonego w 1988 roku Międzyzakładowego Klubu Sportowego Alwernia, dziś rywalizującego w chrzanowskiej A-klasie, czyli na siódmym poziomie krajowych rozgrywek piłkarskich.

W czerwcu 2008 r. alwernianie przegrali awans do trzeciej ligi dopiero w barażach. Ulegli wówczas w dwumeczu Granatowi Skarżysko-Kamienna.

Rok później klub zarządzany przez prezesa Sławomira Knapika mógł już świętować. Z czwartej ligi promocję wywalczyły dwa najlepsze zespoły z tabeli końcowej. MKS Alwernia zajął właśnie drugie z tych miejsc.

Drużyna zapewniła sobie awans na kolejkę przed końcem rozgrywek. Do pełni szczęścia wystarczył jej bezbramkowy remis ze Szreniawą Nowy Wiśnicz.

W zespole grali wówczas m.in. Przemysław Cecuga, Paweł Sawczuk, Krzysztof Dukała, Serge Nahle, Jarosław Cecuga, Paweł Jajko, Marcin Józkowicz, Tomasz Jasieczko, Dariusz Boś, Dawid Chylaszek, Piotr Chuderski, Mateusz Zdun, Robert Kromka, Tomasz Lichota, Mateusz Knapik, Rafał Kobyłecki i Grzegorz Pater.

Ekipę z Alwerni do trzeciej ligi wprowadził wówczas Mariusz Wójcik, aktualny szkoleniowiec MKS Trzebini. Co ciekawe w końcowym rozrachunku wyprzedził właśnie drużynę „żółto-czarnych", która zajęła trzecią pozycję w tabeli.

- Z tamtą grupa zawodników można było konie kraść i osiągać irracjonalne rzeczy, a jedną z nich był właśnie ten awans. Po rundzie jesiennej byliśmy liderem, mając znaczną przewagę nad drugim zespołem w tabeli. W zimie odeszło, nie za moją aprobatą, kilku podstawowych zawodników, w tym Dawid Chylaszek i Darek Boś. Kadra została uzupełniona graczami z drużyny rezerw. Awans udało się wywalczyć na oparach - opowiada Mariusz Wójcik.

Nie dane mu było poprowadzić Alwerni na trzecioligowym froncie. Szkoleniowiec pożegnał się z klubem niedługo po zdobyciu awansu.

Na stanowisku zastąpił go Marcin Gędłek, pracujący obecnie w Cracovii jako trener drużyny juniorów młodszych.

Na stadionie przy ul. Zięby gościły takie kluby jak Puszcza Niepołomice, Garbarnia Kraków, Hutnik Kraków czy Beskid Andrychów. W drużynie MKS wystepował wtedy m.in. Marek Baster, zanny z gier w ekstraklasie w barwach Cracovii.

Przygoda MKS Alwernia w trzeciej lidze trwała tylko sezon. Zespół zakończył rozgrywki na piętnastym miejscu w stawce osiemnastu ekip.