W aptekach dostępne są różne pojemniki na mocz. Czym się różnią, i który lepiej wybrać?
Wiele osób, słysząc pytanie o sterylność pojemnika, zastanawia się o co chodzi. Czy niesterylny oznacza, że może być czymś zanieczyszczony? Dlaczego w aptekach dostępne są dwa rodzaje pojemników?
Wszystko zależy od rodzaju zleconych badań. Pojemnik sterylny jest pozbawiony flory bakteryjnej, dlatego dla bezpieczeństwa często jest zapakowany w woreczek.
- Jego zakup jest wymagany wtedy, gdy zlecono posiew, czyli badanie bakteriologiczne moczu. Jego celem jest zidentyfikowanie rodzaju bakterii i określenie ich wrażliwości na antybiotyki, a więc wykonanie tzw. antybiogramu - tłumaczy Dorota Zawiślan-Korta, właścicielka apteki w Trzebini-Gaju.
Jałowy pojemnik powinien być otwarty bezpośrednio przed użyciem. Nie można dotykać jego wewnętrznych powierzchni. Należy go trzymać za zewnętrzne ścianki.
Do zwykłego badania ogólnego moczu wystarczy pojemnik niejałowy. Jest też tańszy. Wcale nie oznacza to, że jest czymś zanieczyszczony czy brudny.
Ogólna analiza próbki moczu dostarcza wielu informacji na temat stanu zdrowia człowieka. Ocena fizyczna i biochemiczna pozwala na uzyskanie informacji dotyczących funkcjonowania układu moczowego oraz wielu innych układów i narządów człowieka.
W niektórych przychodniach zamiast pojemników na mocz dostępne są już bezpłatne fiolki do badań.
(e)
Przełom nr 22 (1397) 5.6.2019
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz