Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Sposoby na ból dziąseł dla posiadaczy protez – jak powstrzymać stan zapalny?

30.05.2019 13:26 | 0 komentarzy | 13 686 odsłon | red

Materiał promocyjny

Co będzie najskuteczniejszym sposobem na zapalenie dziąseł? To pytanie często dręczy osoby noszące protezy zębowe - to one bowiem najczęściej cierpią na stany zapalne tej części ciała. To też dla wielu z nich wstydliwy problem, który skutecznie zniechęca do korzystania z samej protezy. Unikanie jej zakładania skutkuje z kolei spadkiem samooceny – osoby z ubytkami w uzębieniu często czują, że są mało atrakcyjne i wyglądają na starsze. Na szczęście, nie trzeba rezygnować z protezy zębowej nawet, gdy mamy skłonności do stanów zapalnych jamy ustnej. Istnieją bowiem skuteczne sposoby na ból dziąseł, które przyniosą ulgę każdemu użytkownikowi stałych uzupełnień zębów.

0
Sposoby na ból dziąseł dla posiadaczy protez – jak powstrzymać stan zapalny?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co na zapalenie dziąseł? Zależy od przyczyn

Aby poradzić sobie z nawracającymi stanami zapalnymi jamy ustnej, należy poznać ich bezpośrednią przyczynę. Nie zawsze bowiem ból w jamie ustnej oznacza od razu zapalenie dziąseł. Popularne wśród osób korzystających z protez zębowych jest również zapalenie języka. Schorzenie to występuje w wielu odmianach i ma szeroką etiologię. Zdarzają się stany zapalne języka, które wywołane są zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi. Inne to urazy mechaniczne – cierpią na nie zwłaszcza osoby chorujące na epilepsję, które podczas ataku potrafią sobie przygryźć język. Jednak bardzo częstym powodem jest również złe dopasowanie protezy zębowej, które prowadzi do urazu. Jak dbać o protezę i jak wyleczyć ból dziąseł i stany zapalne poczytacie na stronie Protefixu: protefix.pl/wiedza-i-porady/bol-dziasla-krwawienie-stany-zapalne-co-stosowac/.

Zapalenia języka to jedne z najczęstszych stanów zapalnych jamy ustnej. Zdarza się, że wywołane jest czynnikiem drażniącym, takim jak dym tytoniowy, alkohol czy żucie gumy. Warto więc unikać wspomnianych używek przy jednoczesnym noszeniu protezy. Tym bardziej, jeśli zapalenie języka jest chorobą towarzyszącą – pojawia się między innymi przy niedokrwistości złośliwej, niedoborach żelaza, kile, AIDS i chorobach skóry (takich jak liszaj płaski, rumień wielopostaciowy czy pęcherzyca). Zdarza się również, że towarzyszy awitaminozie, na przykład pelagrii – czyli niedoborowi witamin z grupy B, lub chorobie nowotworowej gardła. Stany zapalne języka mogą być powierzchniowe (łagodne) lub głębokie (które nierzadko wymagają antybiotykoterapii). Dla własnego bezpieczeństwa, warto ich nie ignorować.

Ból dziąseł – czy to aftowe zapalenie jamy ustnej?

Innym częstym schorzeniem, z którym borykają się posiadacze protez zębowych, jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Zmaga się z nim aż 20 proc. populacji. Badacze wskazują na pewne związki z cukrzycą i niewłaściwym rozwojem języka. Faktem jest, że często na aftowe zapalenie jamy ustnej cierpią osoby noszące protezy zębowe. Zwłaszcza gdy dochodzi do tego działanie czynników drażniących. A tych w przypadku tej choroby jest mnóstwo: zaliczamy do nich między innymi gluten, kawę, czekoladę, ziemniaki, ser, orzechy, figi, owoce cytrusowe i substancje chemiczne.

Aftowe zapalenie języka mogą także wywołać: niedobory żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12, nadmierny ucisk, zaburzenia gospodarki hormonalnej i zakażenia L-paciorkowcem. Afty na dziąsłach łatwo rozpoznać: są małe, czerwone i mają białą obwódkę. Utrzymują się od tygodnia do dziesięciu dni i nie są groźne, jednak towarzyszy im męczący, dotkliwy ból, który utrudnia skutecznie przyjmowanie pokarmów. Odczucia bólowe są tak nieprzyjemne, że czasami pacjenci muszą uciekać się do zażywania leków przeciwbólowych. W aptekach dostępne są również środki bez recepty, które łagodzą owrzodzenie i nieprzyjemne odczucie związane z powstawaniem aft.

Dlaczego osoby noszące protezę cierpią na ból dziąseł?

To fakt: pacjenci korzystający z protez zębowych częściej borykają się ze stanami zapalnymi dziąseł. Wynika to między innymi z efektu Godona, czyli przesuwania się stałych zębów na miejsce ubytków tak, by dało się wypełnić lukę. Efekt ten występuje przy źle dobranej protezie i wywołuje między innymi szkodliwe obciążenie dziąseł oraz ból szczęki. Może pojawić się również zanik odruchu żucia. Na domiar złego, nie zawsze zachowujemy higienę stosowania protezy. Ze statystyk wynika, że osoby starsze noszą ją zbyt długo. Najgorsze jest jednak to, że często stosują ją nawet wówczas, gdy w jamie ustnej już rozwinął się stan zapalny! To z kolei prowadzi do dodatkowego podrażnienia tych okolic, co skutkuje kolejną infekcją – i kółko się zamyka.

Sposoby na ból dziąseł – po pierwsze higiena!

Stomatologowie podkreślają, że najlepszą metodą walki z bólem dziąseł jest profilaktyka stanów zapalnych. To szczególnie ważne u osób noszących protezy. Higiena jest wówczas niełatwa, ale konieczna. Proteza musi być czyszczona po każdym posiłku. Powinno się umieszczać ją w roztworze z dodatkiem specjalnych rozpuszczalnych tabletek dedykowanych czyszczeniu protez. Na protezach zębowych lubią osiadać mikroorganizmy, które powodują stany zapalne dziąseł – bakteryjne lub grzybicze, stąd tak ważne jest dokładne jej wyczyszczenie przed ponownym założeniem. Roztwór wody i tabletek skutecznie je rozpuszcza – w przeciwieństwie do zwykłej przegotowanej wody, która niestety nie wystarczy do dokładnego oczyszczenia protezy z nalotu. Należy tylko zwrócić uwagę na czas działania środka czyszczącego: jedne potrzebują trzydziestu, inne – zaledwie trzech minut. To i tak niewielka cena i nie warto rezygnować z protezy: warto pamiętać, że zawdzięczamy jej nie tylko piękny uśmiech, ale i odpowiednią artykulację, jest więc nam potrzebna nie tylko po to, by dobrze wyglądać.

Na co uważać przy higienie?

Istnieją również inne środki do czyszczenia protez, takie jak pasty czy proszki. Tutaj trzeba jednak uważać, by nie porysowały delikatnej powierzchni naszej protezy zębowej. Szczególnie grube ziarenka mogą zostawić rysy – taka proteza wygląda później sztucznie i nienaturalnie gdy się uśmiechamy. Inną ważną wskazówką jest ilość szczoteczek: posiadacz protezy powinien posiadać osobną do własnych zębów, a osobną do czyszczenia protezy. Jeszcze inną zaś powinien przeznaczyć na dokładne oczyszczanie dziąseł, na których lubią osadzać się patogeny. Z pewnością nie należy myć protezy zębowej wodą i mydłem – to nie wystarczy. Dużym błędem jest także spanie w protezie: sprzyja to długiemu przebywaniu patogenów w jamie ustnej i większemu ryzyku wywołania infekcji. Warto też pamiętać, że jeśli rozwinie się już stan zapalny dziąseł, to koniecznie powinien być leczony. W łagodniejszych infekcjach mogą pomóc chociażby wyroby medyczne takie jak maści i żele dostępne bez recepty, często z dodatkiem łagodzących wyciągów roślinnych, na przykład z aloesu. Warto dbać o to, by mieć pełny i piękny uśmiech – to w końcu wizytówka każdego człowieka. I nie musi wiązać się z bólem dziąseł – nawet gdy nosimy protezę!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Majewski S. W.: Zmiany w układzie stomatognatycznym jako wynik postępującego procesu utraty zębów stałych. W: Podstawy Protetyki, Wydawnictwo Stomatologiczne SZS−W, Kraków 2000, 177–178.
  • Napadłek, P., & Panek, H. (2006). Rehabilitacja protetyczna u pacjentów z jednostronnie skróconym łukiem zębowym. Dent. Med. Probl, 43(2), 293-298.
  • Mrówka-Kata, K., Namysłowski, G., Banert, K., & Ścierski, W. (2008). Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 2, No. 2, pp. 127-131).
  • Koczorowski, R., Gawriołek, M.., & Siniawska, J. (2008). Protetyczne potrzeby lecznicze pensjonariuszy domów opieki społecznej w Wielkopolsce. Dent. Med. Probl, 45(4), 425-430.
  • Krakowiak, P., Krzyżanowski, D., & Modlińska, A. Przewlekle chory w domu. Wydanie II rozszerzone i zmienione. Fundacja Lubię Pomagać, Gdańsk, 2011.

Materiał promocyjny