Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Można robić imprezę z okazji 800-lecia Chrzanowa

30.05.2019 13:00 | 3 komentarze | 7 181 odsłon | Łukasz Dulowski

- Mamy wreszcie rozstrzygnięty spór, jak stary jest Chrzanów - cieszy się Zbigniew Mazur, dyrektor tutejszego Muzeum. W środę odbyła się promocja książki o początkach miasta.

3
Można robić imprezę z okazji 800-lecia Chrzanowa
Dyrektor Muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur i radny Ryszard Kosowski (poprzedni burmistrz) podczas promocji książki "Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Autorami publikacji „Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej" są: dr Jacek Pierzak, prof. Jerzy Rajman i dr Dorota Żurek. Książkę można kupić w Muzeum za 25 zł.

- Publikacja rozstrzyga spór medialny, który zaczął się dwa lata temu, a dotyczył najstarszej informacji o naszej miejscowości. Ja uważałem, że wzmianka o Chrzanowie, pojawiająca się w dokumencie księcia Kazimierza Opolczyka z 1228 r., jest prawdziwa. Kamil Bogusz, radny w poprzedniej kadencji, przewodniczący komisji kultury, obstawał, że należy powołać się na wykaz świętopietrza z 1326 r. i wtedy datować pierwszą wzmiankę o Chrzanowie. Autorzy książki są bezsprzecznie za rokiem 1228. To oznacza, że w 2028 r. możemy śmiało obchodzić 800-lecie Chrzanowa - mówi dyrektor Zbigniew Mazur.

- Zawsze byłem za tym, żeby organizować obchody początków miasta. Myśleliśmy o jubileuszu 790-lecia, ale nie było pewności - przypomina radny Ryszard Kosowski, były burmistrz.

 

Ludzie:

Zbigniew Mazur

Zbigniew Mazur

Kustosz i dyrektor Muzeum w Chrzanowie.