Można robić imprezę z okazji 800-lecia Chrzanowa - przelom.pl
Zamknij

Można robić imprezę z okazji 800-lecia Chrzanowa

13:00, 30.05.2019 Łukasz Dulowski
Skomentuj Dyrektor Muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur i radny Ryszard Kosowski (poprzedni burmistrz) podczas promocji książki "Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej" Dyrektor Muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur i radny Ryszard Kosowski (poprzedni burmistrz) podczas promocji książki "Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej"

- Mamy wreszcie rozstrzygnięty spór, jak stary jest Chrzanów - cieszy się Zbigniew Mazur, dyrektor tutejszego Muzeum. W środę odbyła się promocja książki o początkach miasta.

Autorami publikacji "Chrzanów w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej" są: dr Jacek Pierzak, prof. Jerzy Rajman i dr Dorota Żurek. Książkę można kupić w Muzeum za 25 zł.

- Publikacja rozstrzyga spór medialny, który zaczął się dwa lata temu, a dotyczył najstarszej informacji o naszej miejscowości. Ja uważałem, że wzmianka o Chrzanowie, pojawiająca się w dokumencie księcia Kazimierza Opolczyka z 1228 r., jest prawdziwa. Kamil Bogusz, radny w poprzedniej kadencji, przewodniczący komisji kultury, obstawał, że należy powołać się na wykaz świętopietrza z 1326 r. i wtedy datować pierwszą wzmiankę o Chrzanowie. Autorzy książki są bezsprzecznie za rokiem 1228. To oznacza, że w 2028 r. możemy śmiało obchodzić 800-lecie Chrzanowa - mówi dyrektor Zbigniew Mazur.

- Zawsze byłem za tym, żeby organizować obchody początków miasta. Myśleliśmy o jubileuszu 790-lecia, ale nie było pewności - przypomina radny Ryszard Kosowski, były burmistrz.

 

(Łukasz Dulowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Kamil_BoguszKamil_Bogusz

0 0

Szanowni Państwo!
Czytając wypowiedź zacytowaną w niniejszym artykule, czuję się niejako „wywołany do tablicy” :)
Słowa, które padły: „Ja uważałem, że wzmianka o Chrzanowie, pojawiająca się w dokumencie księcia Kazimierza Opolczyka z 1228 r., jest prawdziwa. Kamil Bogusz, radny w poprzedniej kadencji, przewodniczący komisji kultury, obstawał, że należy powołać się na wykaz świętopietrza z 1326 r. i wtedy datować pierwszą wzmiankę o Chrzanowie”, świadczą o merytorycznym błędzie w interpretacji dostępnych źródeł i opracowań. Jest to poważne niezrozumienie tematu lokacji miast.
Przede wszystkim, tzw. „spór medialny” został wywołany pragnieniem obchodów jubileuszu 790-lecia MIASTA Chrzanowa. Stawianie znaku równości pomiędzy pierwszą wzmianką o naszym Chrzanowie, a lokacją miasta jest karygodnym błędem, wprowadzającym w błąd mieszkańców. Mój opór, co do tego jubileuszu, dotyczył słowa „miasta”, gdyż nadal nie wiemy kiedy formalnie powstało. Na sesji Rady Miejskiej w dn. 28 III 2017 r. zaznaczyłem, że taka interpretacja dokumentu z 1 VIII 1228 r. jest niesamowitym spłaszczaniem tematu powstania i rozwoju naszego Chrzanowa. Szacowne „800 lat”, już szumnie ogłoszone, jest jedynie (lub aż) rocznicą pierwszej wzmianki o Chrzanowie i ukazuje, że w I poł. XIII w. znajdowała się taka miejscowość, czego nigdy nie negowałem, a nawet podkreślałem. Nawet sam prof. Rajman na s. 66 nowopowstałej książki (t. IV) napisał „Najstarszym jest dokument księcia opolskiego Kazimierza z 1 sierpnia 1228 r., w którym pojawia się pierwsza wzmianka o Chrzanowie, jako miejscowości.” Nigdy nie negowałem, że wtedy Chrzanów już istniał, lecz jedynie doprecyzowywałem, że nie możemy (póki co) dookreślić, czy był to ośrodek, osada, miejscowość, gród, czy miasto.
20:50, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kamil_BoguszKamil_Bogusz

0 0

Dla przykładu, pierwsze wzmianki o Krakowie pochodzą sprzed kilku wieków wcześniej niż oficjalna data lokacji z 1257 r. Dlatego Kraków swój jubileusz MIASTA obchodził w 2007 r., jako 750. rocznicę lokacji. Niestety, na razie nie mamy samego aktu lokacji Chrzanowa, ale wiemy, że już w XIII w. był dość istotnym punktem na mapie średniowiecznej Polski. Moje sugestie, co do dat 1326 r. lub 1408 r., były jedynie próbą ukazania złożoności tematu, gdyż wówczas (z dużą dozą prawdopodobieństwa, szczególnie data z XV w.) mogą mówić, że Chrzanów był już miastem.
Daleki jestem od tego by „na siłę” forsować jak najstarszą datę z błędnie przyjętą fachową nomenklaturą, gdyż może to wystawić inicjatorów na śmiech, ponieważ nie ma aktu lokacyjnego. Czym innym jest powstanie miejscowości, czym innym pierwsza wzmianka, a jeszcze czymś innym lokacja (erekcja) miasta :)
Reasumując, cieszę się, że prace nad odnalezieniem aktu erekcyjnego trwają, a także, że badania archeologiczne będą kontynuowane, jednak póki co nie można mówić, że MIASTO Chrzanów ma 800 lat. Jedynie możemy mieć nadzieję, że dalsze badania potwierdzą to. Na razie stwierdzić można, że Chrzanów istnieje przynajmniej osiem wieków. Jubileusz w 2028 r. niech będzie pretekstem do pogłębienia badań nad historią i dziedzictwem naszego miasta, ale kwestia lokacji jest nadal otwarta i czeka na swojego szczęśliwego odkrywcę :)
Ufff…przepraszam, że tak długo, ale nie chciałem pozostawiać tych słów bez komentarza.
Pozdrawiam gorąco i jestem do dyspozycji, jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości :)

Kamil Bogusz 20:50, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oczkioczki

0 0

Z tytułu artykułu wynika że chcemy świętować "800-lecie Chrzanowa" a nie "miasta Chrzanowa" więc nie ma znaczenia czy w 1228 roku Chrzanów był miastem. Ważne że istniał. 21:37, 30.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%