Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Sposoby walki z chorobami pszenicy ozimej

27.05.2019 13:38 | 0 komentarzy | 876 odsłon | red

Materiał promocyjny

Pszenica jest zbożem, które jest narażone na powstanie szeregu chorób, co może przełożyć się na znaczne zmniejszenie plonów. Brunatna plamistość liści, rdze, mączniak prawdziwy czy też septorioza liści to jedynie kilka z nich. Jak można z nimi walczyć?

0
Sposoby walki z chorobami pszenicy ozimej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie pszenica to jedno z najczęściej uprawianych zbóż, które ma szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Jednak tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio zabezpieczona, będzie mogła dać wysoki plon.

 

Jakie są najczęściej diagnozowane choroby pszenicy ozimej? Jak im zapobiegać, a także jak je leczyć?

 

Najczęściej spotykane choroby pszenicy ozimej:

 

  • brunatna plamistość liści – na liściach flagowych pojawiają się brunatne plamy z jasnym obwodem
  • łamliwość źdźbła zbóż – widoczne zaplamienia przy dolnej łodydze, powodują większą łamliwość źdźbła
  • mączniak prawdziwy – daje białawy nalot widoczny na liściach
  • rdza brunatna – grzybnia o brunatnym kolorze rozwijająca się na wierzchniej części liścia, od spodu widoczne czarne zarodniki
  • septorioza liści – żółto-brunatne, podłużne plamy na liściach

 

Rozpoznanie odpowiednich chorób pszenicy ozimej pozwala na dobór odpowiedniej metody leczenia, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest zapobieganie schorzeniom, które mogą zmniejszyć plony, a tym samym stanowić duże straty dla rolnika.

 

Jakie preparaty stosuje się na choroby pszenicy ozimej?

 

Najczęściej choroby pszenicy ozimej są wynikiem działalności grzybów, dlatego też w celu zapobiegania ich pojawieniu się stosuje się wtedy specjalne preparaty – fungicydy. Zabezpieczają one przed rozwojem grzybów, a także zwalczają je.

 

Dzisiaj do zwalczania chorób pszenicy ozimej najczęściej stosuje się fungicydy cechujące się szerokim spektrum działania, co oznacza, że działają one na szereg problemów.

 

Nowoczesne fungicydy na choroby pszenicy ozimej szybko zwalczają grzyby i dają także długo utrzymujące się efekty. Można stosować je w zróżnicowanych, również tych niższych temperaturach, co ma duże znaczenie w przypadku pszenicy ozimej wysiewanej w chłodnych miesiącach.

Materiał promocyjny