Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kawa a odchudzanie – czy kofeina jest twoim sprzymierzeńcem w trakcie diety?

27.05.2019 13:33 | 0 komentarzy | 2 204 odsłony | red

Materiał promocyjny

Owoce kawowca spożywano w Etiopii już w I wieku p.n.e. Do Europy kawa trafiła w XVI wieku. Już wtedy chwalono ją za jej dobroczynne działanie, ale i zarzucano powodowanie problemów zdrowotnych. Obecnie naukowcy skrupulatnie badają wpływ kawy na organizm człowieka. Jedni chcą udowodnić jej pozytywne właściwości, inni zaś te negatywne. Jak dotąd spór nie został jednoznacznie rozstrzygnięty, co związane jest z trudnością uwzględnienia w badaniach takich danych jak płeć, wiek, zwyczaje żywieniowe, poziom cholesterolu czy występowanie chorób. Przyjmuje się jednak, że spożywanie ograniczonej ilości kawy nie jest szkodliwe dla zdrowia, a przy zachowaniu odpowiedniego trybu życia, może mieć nawet pozytywny wpływ na nasz organizm. Jaki jest związek pomiędzy kawą a odchudzaniem? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

0
Kawa a odchudzanie – czy kofeina jest twoim sprzymierzeńcem w trakcie diety?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kawa a odchudzanie – jak kofeina wpływa na odchudzanie

Kofeina jest alkaloidem naturalnie występujących w ziarnach kawowca. Nie ulega wątpliwości, że ma działanie pobudzające. Wiele osób będących na diecie potrzebuje właśnie takiego pobudzenia, impulsu, który sprawi, że wykonają swój zaplanowany trening. Kawa redukuje zmęczenie fizyczne, ale również psychiczne pojawiające się u osób na diecie niskokalorycznej. Poza tym kofeina hamuje apetyt, poprzez wzrost glukozy we krwi. Jest to jednak efekt krótkotrwały. Warto go wykorzystać w momencie kiedy mamy ochotę sięgnąć po coś słodkiego. Badania naukowe wykazują, że przyjmowanie kofeiny może przyspieszyć metabolizm o około 10%. Powoduje to zwiększone wydatkowanie energii i szybsze spalanie tłuszczu. Interesującym jest fakt, że takie działanie widoczne jest głównie u osób o małej ilości tkanki tłuszczowej. Zależność pomiędzy kawą a odchudzaniem będzie mniej istotna dla osób mocno otyłych, niż dla tych z niewielką nadwagą.

Kawa a odchudzanie – wpływ polifenoli na skuteczność diety

Pomiędzy kawą a odchudzaniem istnieje związek nie tylko dzięki kofeinie, ale także polifenolom. Są to organiczne związki chemiczne występujące w kawie, ale również w czerwonym winie oraz w zielonej herbacie. Wykazują działanie przeciwutleniające, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów. W procesie odchudzania są znaczące z tego względu, że mogą poprawiać wrażliwość insulinową tkanek, zwiększać termogenezę oraz wpływać na zmniejszenie odkładania się tłuszczu w organizmie.

Kawa a odchudzanie – kiedy i ile pić kawy, aby stracić zbędne kilogramy

Przyspieszenie procesu termogenezy, w wyniku którego organizm wytwarza ciepło dla utrzymania stałej temperatury ciała i jednocześnie spalane są nasze zbędne kalorie, wymaga dostarczenia około 300 mg kofeiny. Przekłada się to na mniej więcej 3 filiżanki kawy dziennie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty odchudzające, dobrze jest pić kawę około pół godziny przed zaplanowanymi ćwiczeniami fizycznymi, a także godzinę po obudzeniu się.

Kawa a odchudzanie – jaka kawa sprzyja odchudzaniu

Niestety nie wszystkie rodzaje kaw pomogą nam w odchudzaniu. Jaka kawa będzie najlepsza podczas diety? Na pewno istotnym jest, aby pić kawę świeżo mieloną. W porównaniu z gotową kawą kupioną w sklepie, zawiera ona około 20% więcej kofeiny, tak ważnej w procesie odchudzania. Co więcej, można również zrezygnować z kawy palonej na rzecz kawy zielonej. Ta druga posiada więcej korzystnych dla odchudzania polifenoli. Ponadto należy wybierać kawę bez dodatków. Warto skusić się na zwykłe espresso i nie dodawać do niego cukru ani mleka. Wtedy filiżanka kawy zawiera 1 – 3 kcal. Do cappuccino i cafe latte dolewane jest spienione, tłuste mleko, które jest wysoko kaloryczne. Z tych kaw powinniśmy zrezygnować podczas diety odchudzającej. Większość kaw przygotowywanych przez znane sieci gastronomiczne również nie będzie sprzyjała odchudzaniu. Po pierwsze często mają spory rozmiar i dużą zawartość mleka, co sprawia, że mogą mieć od 200 do 300 kcal. Po drugie, mogą być wzbogacone o bitą śmietanę, syrop owocowy, karmel lub lody. Taka kawa może mieć nawet 600 kcal! Wtedy z powodzeniem możemy nazwać ją już deserem, a nie napojem. Jak wiemy słodkie desery nie pomagają w pozbywaniu się tkanki tłuszczowej. Jeśli już jesteśmy przy deserach, warto wspomnieć, że kawę często pijemy właśnie w towarzystwie różnych słodkości – batoników, ciast, ciasteczek. W tym przypadku kawa wpływa na kubki smakowe jak gdyby usuwając odczucie przesytu słodkim smakiem. Sprawia to, że jesteśmy w stanie zjeść więcej słodkiego niż zwykle. Należy więc wystrzegać się tego rodzaju połączeń.

Materiał promocyjny