Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zrywają i niszczą plakaty wyborcze

24.05.2019 07:47 | 25 komentarzy | 3 296 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Na finiszu kampanii wyborczej emocje rosną. Komitety wyborcze skarżą się na coraz częstsze przypadki zrywania i niszczenia plakatów wyborczych.

25
Zrywają i niszczą plakaty wyborcze
Zniszczony baner wyborczy w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niektóre decydują się na złożenie zawiadomienia na policji.

- Przyjęliśmy cztery takie zgłoszenia - informuje Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka prasowa chrzanowskiej komendy.
Z oficjalnych zgłoszeń wynika, że skradziono bądź zniszczono w sumie osiem banerów wyborczych. Takich przypadków jest więcej, bo nie zawsze są one zgłaszane policji.

- W Kwaczale, Alwerni i Babicach ktoś zerwał plakaty wyborcze kandydata Konfederacji. Uważam, że są to próby uciszenia prawdziwej prawicy - poinformował nas mieszkaniec Alwerni.
Sprawy policji jednak nie zgłosił, bo - jak powiedział w rozmowie z "Przełomem" - obawia się ataków politycznych.
Z kolei libiąski PiS o przypadkach niszczenia wyborczych ogłoszeń informuje na facebookowym profilu.

- W najbliższym czasie zrobimy album zniszczonych banerów. Materiałów już jest niestety dużo - brzmi jeden z internetowych wpisów na stronie PiS Libiąż.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Nie wolno ich niszczyć, usuwać, zamalowywać. Czyn taki jest wykroczeniem, za które funkcjonariusz policji może sporządzić do sądu wniosek o ukaranie, za co grozi grzywna do 5 000 złotych.