Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kupujesz jajka na pisanki? Rozmiar ma znaczenie!

17.04.2019 20:31 | 2 komentarze | 1 698 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Na trzebińskim targu dziś było już czuć przedświąteczną atmosferę. Jajka rozchodziły się jak... przysłowiowe świeże bułeczki. Wybór był spory, ale które z nich najlepsze na pisanki? Postanowiliśmy to sprawdzić.

2
Kupujesz jajka na pisanki? Rozmiar ma znaczenie!
Dzisiejsze ceny jaj na trzebińskim targu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiejskie jaja, tradycyjnie uchodzące za najlepsze i najzdrowsze, kosztowały dziś złotówkę. Najtańsze można było kupić za 60 gr.

- Kupując jaja, zwracam przede wszystkim uwagę nie na cenę, ale na kod, który oznacza sposób chowania kur: 0 - ekologiczny; 1 - wolnowybiegowy; 2 - ściółkowy, 3 - klatkowy. Im niższy kod, tym jaja są lepsze, ze względu na sposób chowu - tłumaczy pani Joanna, która również oprócz wiejskich jaj preferuje te od kur zielononóżek.

- Mają zdecydowanie niższą zawartość cholerosterolu i alergenów - przekonuje.

Ale tych na targu w Trzebini nie znalazla, więc pojechała po ich zakup do jednego ze sklepów w Młoszowej.
Jak się okazuje, przy kupowaniu jaj, warto zwracać uwagę nie tylko na ich kod, ale i rozmiar.
Niektórym wydaje się, że im bardziej okazałe jajo, tym lepsze. Nic bardziej błędnego. Małe jajka są zdrowsze - bo to, co w nich cenne dla ludzkiego zdrowia, czyli 13 witamin i minerałów oraz białko i antyoksydanty, jest w nich bardziej skoncentrowane.

W jajkach dużych jest sporo wody. Duże jaja mogą też świadczyć o mało ekologicznym sposobie karmienia kur. A na dodatek -  te w rozmiarze L czy XL mają cieńsze skorupy, łatwo pękają więc podczas gotowania. Na pisanki lepiej wybrać zatem jaja w mniejszym rozmiarze. Mniejsze ryzyko, że pękną nam podczas gotowania np. w łupinach cebuli.