Nie masz konta? Zarejestruj się

Bądź zdrów

Ruch pomaga w wielu schorzeniach

20.03.2019 11:28 | 0 komentarzy | 391 odsłon | red

Do najczęstszych schorzeń narządu ruchu należą zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe stawów. Chorzy skarżą się na bóle, obrzęki, uczucie sztywności porannej, ograniczenie zakresu ruchów i zaburzenia równowagi. Zmiany chorobowe postępują w różnym tempie. Powodują dolegliwości bólowe i nie ma możliwości całkowitego ich wyleczenia.

0
Ruch pomaga w wielu schorzeniach
Prof nadzw. dr hab. n. med Aleksander Żurakowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak możemy sobie pomóc? Przede wszystkim specjalistyczną gimnastyką, czyli  kinezyterapią (gr. kinesis – ruch).

Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu, po zawale serca. Jej celem jest utrzymanie lub poprawa zakresu ruchów w stawach, zwiększenie mocy i wytrzymałości mięśniowej, poprawa koordynacji ruchów i wydolności ogólnej.

Cennym jej uzupełnieniem są zabiegi fizjoterapeutyczne. Poprzez działanie pola magnetycznego, lasera, bioprądów, ultradźwięków i zimna (krioterpia), zmniejszają stan zapalny, ból, zwiększają aktywność regeneracyjną tkanek. Połączenie obydwu tych metod jest jedynym skutecznym sposobem leczenia niezabiegowego większości dolegliwości narządów ruchu.

Stosowanie leków ma tylko działanie doraźne przeciwbólowe i nie usuwa jego przyczyn. Tylko kompleksowe leczenie w wyspecjalizowanych ośrodkach rehabilitacyjnych, które wyposażone są zarówno w sale do ćwiczeń (kinezyterapia) jak i w niezbędny sprzęt do fizjoterapii (laser, pole magnetyczne, krioterapia, bioprądy, ultradźwięki) daje szanse na wyleczenia.