Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Ciekawostki z krakowskiego lotniska, które ma już 55 lat

04.03.2019 09:16 | 2 komentarze | 3 046 odsłony | Alicja Molenda

Wyjątkową rocznicę świętuje Kraków Airport. 29 lutego 1964 roku na wylądował na  nim pierwszy samolot rejsowy z Warszawy do Krakowa. To był początek lotnictwa cywilnego na lotnisku w Balicach! A dziś?

2
Ciekawostki z krakowskiego lotniska, które ma już 55 lat
Port lotniczy w Krakowie Balicach 55 lat temu Fot. z archiwum lotniska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatni weekend marca wchodzi w życie letni rozkład rejsów i bogatsza będzie oferta połączeń z podkrakowskich Balic.

Od 25 lutego liniami lotniczymi LOT, dwa razy w tygodniu można polecieć do  Tel-Awiwu.  LOT uruchomi także trasy do: Olsztyna, Bukaresztu i Dubrownika. Zwiększona zostanie także częstotliwość, do trzech lotów tygodniowo na trasie Kraków-Chicago w sezonie  lato 2019.
W kwietniu bazowy przewoźnik na Balicach - Ryanair - rozpocznie operowanie do: Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru. Od października Ryanair planuje uruchomienie nowej trasy z Krakowa do Londynu Luton, a także do Palermo na Sycylii.
Od maja Kraków Airport stanie się najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air do: Londynu, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo i Kutaisi.

518 280 pasażerów skorzystało w lutym z usług portu lotniczego, to 67 000 wiecej niż rok temu. W ten sposób z Balic odleciało i przyleciało tu już milion pasażerów. Kraków Airport jest jedynym lotniskiem regionalnym w Polsce, które obsługuje ok. 6,7 mln pasażerów w ciągu roku. 24 przewoźników oferuje ponad 130 bezpośrednich połączeń regularnych prosto z Krakowa na 4 kontynenty (Europa, Azja, Ameryka Północna i Afryka).