Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Transport zwłok z zagranicy. O czym pamiętać?

18.02.2019 10:14 | 0 komentarzy | 2 116 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wielokrotnie zdarza się, że do zgonu dochodzi niespodziewanie, na skutek nagłych i nieprzewidywanych okoliczności, a ciało zmarłego pozostaje poza granicami jego ojczyzny. Zwłoki oczywiście można sprowadzić do Polski, lecz tego typu proceder wiąże się ze sporą ilością różnorodnych formalności niezbędnych do zrealizowania oraz szeregiem zgód, jakie trzeba pozyskać od odpowiednich organów. Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze i najczęstsze pytania osób, które stanęły przed koniecznością zorganizowania międzynarodowego przewozu ciała.

0
Transport zwłok z zagranicy. O czym pamiętać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dwie opcje do wyboru

Po pierwsze, działanie na własną rękę. Sprowadzenie zwłok do kraju wymaga wówczas załatwienia paru istotnych dokumentów przez osoby do tego uprawnione przez które rozumie się najbliższych krewnych nieżyjącego, czyli współmałżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków i pradziadków, ale też rodzeństwo i ciotki oraz wujków. Całą machinę proceduralną rozpoczyna wystąpienie wybranego członka rodziny z wnioskiem o zgodę na międzynarodowy transport zwłok do właściwego starosty, albo prezydenta określonego miasta, na obszarze którego jego zwłoki mają być pochowane i gdzie odbyć się ma ceremonia pogrzebowa. We wniosku trzeba natomiast zawrzeć następujące dane- imię i nazwisko swoje i zmarłego, numer i serię obydwu dowodów tożsamości a także miejsce zamieszkania i zameldowania. Dodatkowo podaje się dokładne daty urodzenia, ostatnie miejsce pobytu, jak również wyszczególnia się środek transportu, za pośrednictwem którego ciało ma zostać przywiezione w granice Polski. Do wniosku obowiązkowo dołącza się akt zgonu, który musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na nasz język ojczysty. Uzyskanie takowej zgody jest bezpłatne. Organ postanawiający, na rozpatrzenie wniosku ma co najwyżej trzy dni. Na tym formalności jednak nie koniec. Kolejna kwestia to zgoda od konsula państwa, w granicach którego doszło do zgonu poszkodowanego. By ją otrzymać, niezbędne jest dostarczenie następujących dokumentów: pozwolenia wydanego przez starostę czy prezydenta w Polsce, odpis zupełny aktu zgonu, zaświadczenia lekarskiego wykluczającego śmierć ze względu na epidemię bądź chorobę zakaźną. Drugą z możliwych opcji jest zaś powierzenie realizacji wszelkich potrzebnych formalności osobom zewnętrznym, czyli profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu, który trudni się tego rodzaju usługami na co dzień, regularnie sprowadzając ciała z obszarów zagranicznych do Polski. Przykładem jednego z takich podmiotów okazuje się firma Jakubisiak, która w stu procentach odciąża klientów w ciężkich chwilach.

Od strony praktycznej

Jeżeli chodzi o to, w jaki sposób przebiega transport zwłok, to zawsze wykorzystywane są do samego przewozu ciał specjalne trumny wykonywane z wytrzymałego metalu. Ich dno jest pokryte substancją chłonną, zaś sama trumna powinna być hermetycznie zalutowana. Tak opieczętowaną i właściwie zabezpieczoną trumnę pakuje się do wielkiej skrzyni robionej z drewna, co zapewnia dodatkową ochronę spoczywających wewnątrz zwłok. To, w jaki sposób trumna z ciałem jest przygotowana do przetransportowania uzależnione powinno być stricte od przepisów i aktualnych wymogów natury prawnej. W tym celu sporządza się odpowiednie zaświadczenie, które trzeba następnie okazać konsulatowi. Wynajęcie fachowej ekipy, takiej jak wspomniana już wcześniej firma Jakubisiak, jest równoznaczne z tym, że nie musimy wnikać w szczegóły, bowiem cała odpowiedzialność w tej materii spada na zleceniobiorcę. Przewożenie trumny autem jest natomiast jednoznaczne z koniecznością trwałego oznakowania samochodu, podkreślając tym samym, jakie jest przeznaczenie owego pojazdu. W przypadku wykonania kremacji i przewożenia urny z prochami, nie ma szczególnych wymogów, co do środka transportu.

Materiał promocyjny